Tour Salon 2021

Tour Salon to największe święto turystyki w Poznaniu. Trzy dni targowe: od 24 do 26 września, to nie tylko gwar na hali wypełnionej stoiskami miast i regionów, ale też szereg spotkań, prelekcje na scenie, spotkania z gośćmi specjalnymi a także zawsze wciągające szkolenia i warsztaty. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć stoiska promocyjnego Wielkopolski. Ponadto Tour Salon był dla nas doskonałą okazją do zorganizowania kilku wydarzeń towarzyszących.

Tegoroczne targi Tour Salon wpisywały się w trend wywołany pandemią COVID-19, czyli mody na odkrywanie własnego kraju, podróże po Polsce, liczne krótkie, często weekendowe wypady. Dlatego zdecydowania większość prezentowanych ofert należała do polskich regionów, miast i obiektów turystycznych. Na tym skupiały się również prelekcje na scenie głównej targów, w tym zorganizowany przez nas występ Pauliny i Michała, pary blogerów, autorów bloga Addicted2Travel. Frekwencja przez trzy dni pozytywnie nas zaskoczyła. Wielu odwiedzających nasze stoisko było w pierwszej kolejności gośćmi odbywających się wspólnie z Tour Salonem targów Caravans Salon, poświęconych camperom i caravaningowi. Nic więc dziwnego, że bardzo szybko rozeszły się nam wszystkie  przewodniki camperowe, które wydaliśmy w tym roku.

Szczególnie ważnym momentem było wręczenie nagród Róża Regionów, w konkursie organizowanym co roku przez wydawcę magazynu Wiadomości Turystyczne. Wyróżnienie w kategorii folder turystyczny odebrała Daria Miedziejko (redaktor prowadząca) oraz Andrzej Kaleniewicz za folder Wielkopolska – Camping, Caravaning, Biwak.

W trakcie targów  Tour Salon zorganizowaliśmy również galę regionalnego etapu Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT. Podczas wydarzenia dyplomy odebrali przedstawiciele czterech nagrodzonych produktów (w tym jeden w dwóch kategoriach), które będą reprezentować Wielkopolskę w ogólnopolskim etapie konkursu, jak również przedstawiciele czterech wyróżnionych obiektów.

Ostatniego dnia targów, w centrum konferencyjnym Garden City wzięliśmy również udział w warsztatach Local Expert Workshops, które przygotowaliśmy wspólnie z firmą Travel Projket oraz Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną. Wydarzenie to jest skierowane przede wszystkim do touroperatorów, którzy mogą w międzynarodowym gronie zapoznać się z ofertą miast, regionów oraz innych przedsiębiorców. Format ten cieszy się popularnością już od lat i po raz kolejny zgromadził na rozmowach stolikowych kilkadziesiąt osób. Część z nich wzięła później udział w zorganizowanym przez nas fam tripie po Wielkopolsce.

Podczas targów Tour Salon odbyło się również spotkanie Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych, na którym Wielkopolskę reprezentował dyrektor WOT Artur Krysztofiak.