Press trip Wielkopolska Zachodnia

Czy można jednego dnia pływać kajakiem, drugiego łodzią po jeziorze, a trzeciego spacerować zacienionymi zaułkami zabytkowego miasta, a w przerwie zobaczyć stare lokomotywy pod parą, przenocować na zamku oraz spróbować regionalnej kuchni podanej w starej karczmie? Można, pod warunkiem że odwiedzi się zachodnią Wielkopolskę. Taki pomysł na długi weekend zaprezentowaliśmy podczas trzydniowego press tripu, jaki zorganizowaliśmy w dniach 18-20 czerwca dla grupy polskich dziennikarzy.

Trasa press tripu koncentrowała się w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Od Leszna, Osiecznej i Rydzyny, przez Przemęt i Konwaliowy Szlak Kajakowy, Wolsztyn z jego parowozami i trasami rowerowymi, po Zbąszyń wraz z genialną ofertą sportów wodnych. W trakcie wizyty nie zabrakło kuchni regionalnej, w różnych jej aspektach – od bardzo tradycyjnych szagówek i plyndzów, po wielkopolską kuchnię w nowoczesnym wydaniu.

W press tripie wzięło udział siedem osób, w tym dziennikarze takich mediów jak National Geographic, Travel Magazine, TVN, Rynek Turystyczny, klubpodroznikow.pl oraz autorka bloga wposzukiwaniu.pl. Już teraz otrzymujemy bardzo pozytywny feedback od uczestników, z których większość deklaruje chęć powrotu do Wielkopolski. Czekamy też na pierwsze publikacje.