European Travel Commission: Monitoring sentymentu dla krajowych i wewnątrzwspólnotowych podróży

European Travel Commission przygotowała pierwsze raporty, które prezentują analizę oraz monitoring nastrojów i krótkoterminowych zamiarów dotyczących podróży krajowych i wewnątrzwspólnotowych (UE) obywateli z 10 europejskich rynków w świetle kryzysu COVID-19. Raporty są podsumowaniem dwóch z sześciu edycji badań, które są przeprowadzane od sierpnia 2020 r.

Według danych zawartych w pierwszym raporcie (stworzonym na podstawie badań przeprowadzonych w sierpniu 2020 r.) Europejczycy mieli pozytywne nastroje odnośnie podróżowania. Niemal 54 % badanych chciało odbyć podróż w ciągu najbliższych 6 miesięcy. 26 % deklarowało, że planuje odbyć podróż do listopada 2020. 41% ankietowanych chciało podróżować w granicach własnego kraju a 39% do innych państw europejskich. Tylko 11% rozważało podróż poza Europę w ciągu najbliższych miesięcy. Większość badanych, którzy deklarowali chęć podróży krajowych lub europejskich, planowało podróże rekreacyjne (w tym 3xS – 25%, city breaki – 19%, natura i outdoor – 16%), następnie odwiedziny przyjaciół i rodziny (19%) oraz podróże służbowe (9%).

Pomimo drugiej fali COVID-19 sentyment Europejczyków do podróży krajowych i wewnątrzregionalnych pozostaje stabilny i nadal raczej pozytywny – 53,6% respondentów zamierza podróżować w ciągu najbliższych 6 miesięcy (w porównaniu z 53,5% w pierwszym badaniu). Podróże krajowe chce odbyć 38,8% badanych (-2,2%), a wewnątrzwspólnotowe 39,2 % (+0,2%).

Pomimo wpływu pandemii na ośrodki miejskie, city breaki są najchętniej wskazywanym rodzajem wycieczek rekreacyjnych wśród 20,3% badanych Europejczyków. Inne wiodące preferencje to wakacje na łonie natury i na świeżym powietrzu (14,9%) oraz wycieczki poświęcone kulturze i dziedzictwu (14,7%). Wyniki wskazują również na gwałtowny wzrost (+ 39%), w porównaniu z pierwszym badaniem, zainteresowania ludzi wyjazdami na narty i snowboard ze względu na zbliżający się sezon zimowy.

Badania wśród Polaków

Study on Monitoring Sentiment for Intra-European Travel.
Copyright © 2020 European Travel Commission (ETC): www.etc-corporate.org

Więcej informacji dotyczących badania można znaleźć w artykule w sekcji dla członków WOT.