Koronawirus: informacje dla branży turystycznej

[Aktualizacja: 10.07.2020]

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją w trakcie pandemii SARS-CoV-2 przedstawiamy najważniejsze informacje i ustalenia dla branży turystycznej.

Pomoc branży turystycznej

O nadchodzących wakacjach, które większość Polaków najprawdopodobniej spędzi w kraju oraz o sytuacji branży turystycznej w obliczu COVID-19 opowiedział 9 czerwca w programie “Otwarta Antena” poznańskiej telewizji WTK dyrektor WOT Artur Krysztofiak: https://wtk.pl/magazines/36-otwarta-antena?episode=59445

Jaka przyszłość czeka turystykę i jakie działania podejmujemy już teraz, by była jak najlepsza – to najważniejsze z tematów poruszonych w rozmowie telewizji STK z Arturem Krysztofiakiem, dyrektorem Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Całość można obejrzeć na stronie telewizji: https://telewizjastk.pl/programy/czytaj/co-tam-w-turystyce

O stanie turystyki w czasie pandemii Dyrektor WOT rozmawiał również w programie Lustra TVP Poznań: https://poznan.tvp.pl/48012337/12052020

“Odpoczywaj w Polsce – bezpiecznie” – autocertyfikacja higieniczna obiektów noclegowych

Polska Organizacja Turystyczna przygotowała program “Odpoczywaj w Polsce – bezpiecznie”, czyli certyfikację obiektów świadczących usługi noclegowe dla turystów. Celem projektu jest wzmocnienie zaufania turysty do destynacji poprzez profilaktykę i kontrolę w zakresie pandemii, zapewnienie Polakom informacji na temat obiektów przystosowanych do świadczenia usług zgodnie z wytycznymi GIS, aktywizacja i edukacja obiektów poprzez udostępnianie materiałów na temat przygotowania do świadczenia usług w dobie zagrożenia epidemiologicznego oraz promocja obiektów świadczących usługi zgodnie z wymogami GIS. Program skierowany jest do wszystkich podmiotów świadczących usługi noclegowe na terenie Polski. Zgłoszenie jest bezpłatne i nieobowiązkowe. Certyfikat będzie ważny przez rok od momentu potwierdzenia przestrzegania zasad i wytycznych.

Szczegóły: www.bezpiecznyobiekt.pot.gov.pl/dla-przedsiebiorcy

Bon turystyczny

Polski Bon Turystyczny ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin, jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w te wakacje, tak aby jak najszybciej wspomóc branżę turystyczną.

Jak działa?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r. Bon będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Dla kogo?

Bon  przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.

Gdzie będzie można wykorzystać bon?

Bon będzie można wykorzystać w Polsce.  Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl

Jak złożyć wniosek?

Bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Kontakt

Jednocześnie z rozpoczęciem świadczenia Polskiego Bonu Turystycznego zostanie uruchomiona specjalna infolinia, która będzie wspierała zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej. Będzie ją prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

#ZmienTerminNieOdwoluj

Sytuacja epidemiczna w sposób szczególny dotknęła branżę turystyczną. Odwoływane są podróże, rezerwacje w hotelach oraz wizyty w wielu atrakcjach. Ogólnopolska akcja #ZmienTerminNieOdwoluj ma zachęcić turystów do nieodwoływania rezerwacji i niewycofywania wpłat z góry i zaliczek. Dużą pomocą w przetrwaniu tego trudnego okresu będzie zmiana terminu wyjazdu.

Podmioty z szeroko rozumianej branży turystycznej mają możliwość oferowania voucherów za odwołane z powodu pandemii koronawirusa imprezy turystyczne, noclegi i inne usługi turystyczne. „Nie rezygnuj – zmień termin! Nic na tym nie tracisz” – zachęca turystów Polska Organizacja Turystyczna, która wspólnie z Ministerstwem Rozwoju rozpoczęła kampanię internetową #WybierzVoucher.

Voucher będzie ważny przez rok od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna lub w którym miało się odbyć wydarzenie, za które klient wniósł zapłatę. W przypadku wycieczek można też zmienić miejsce. Wystarczy zapytać touroperatora, hotel czy atrakcję turystyczną o możliwość zamiany wykupionej usługi na voucher. Jego wartość nie może być niższa od kosztów poniesionych do tej pory przez klienta.

Vouchery mogą być wydawane przez przedsiębiorców organizujących np. imprezy turystyczne, usługi hotelarskie, usługi przewodnickie, usługi pilotów wycieczek, wystawy i kongresy, działalność kulturalną (np. kina, teatry, muzea), działalność rozrywkową, np. koncerty, działalność rekreacyjną i sportową, wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe.

Dotacje na kapitał obrotowy

Ruszył nabór w programie ogłoszonym przez PARP „Dotacje na kapitał obrotowy”. Program jest skierowany do firm średniej wielkości, które w wyniku pandemii COVID-19 znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej i ich obroty spadły o min. 30 proc. Uzyskane środki można przeznaczyć na bieżącą działalność firmy. Wnioski można składać do 31 lipca 2020 r. Środki z tego programu pochodzą z Funduszy Europejskich. Dofinansowanie wynosi 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Więcej informacji: www.parp.gov.pl/kapitalobrotowy.

Pożyczka Płynnościowa POIR

Najważniejsze parametry pożyczki:

 • maksymalna kwota finansowania dla jednej firmy: 15 mln PLN (w zależności od regionu i dostępnego limitu),
 • dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
 • brak opłat i prowizji,
 • oprocentowanie 0 %,
 • wkład własny pożyczkobiorcy – nie jest wymagany,
 • możliwość finansowania wydatków związanych z bieżącą działalnością firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej,
 • okres finansowania maksymalnie – 72 miesiące,
 • okres karencji – do 6 miesięcy,
 • wakacje kredytowe – do 4 miesięcy (w tym 2 w pierwszym roku i dwa w drugim roku spłaty pożyczki).

Dostępność: od ok. 10 lipca br.

Instytucje Finansujące: w trakcie wyboru instytucji finansujących

Sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli branży turystycznej

Przy Ministerstwie Rozwoju powstał sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli branży turystycznej. W jego skład wchodzą przedstawiciele ponad 50 organizacji turystycznych i transportowych. Jest to reprezentacja całego środowiska – organizatorów turystyki, w tym szkolnej, agentów turystycznych, przewoźników, hotelarzy, branży targowej, rozrywkowej i MICE. Całość koordynują Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej (SAR) i Polski Związek Organizatorów Turystyki (PZOT).

31.03.2020 odbyła się wideokonferencja Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej z przedstawicielami ROT i LOT. Wziął w niej udział dyrektor WOT Artur Krysztofiak. Konferencję można obejrzeć na fanpejdżu Ministerstwa Rozwoju: https://www.facebook.com/MinisterstwoRozwoju/videos/540634743527408/

Badania i statystyki

turystyka.rp.pl: Plany wakacyjne Polaków

Profitroom: Plany wakacyjne gości hotelowych

IGHP: Działania hotelarzy w związku z pandemią – wyniki ankiety

Google: Branża turystyczna w czasie pandemii

Tarcza Antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to program, który rząd przygotował w związku z epidemią koronawirusa. Program ten zawiera rozwiązania dla: pracowników, mikro, małych, średnich i dużych firm. Dzięki niemu każdy przedsiębiorca będzie mógł np. przesunąć w czasie opłatę składek czy podatków bez dodatkowych opłat prolongacyjnych.

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, to główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.

Informacje o wszystkich narzędziach, jakie oferuje Tarcza i sposobach wnioskowania o pomoc znaleźć można na stronie internetowej: www.gov.pl/TarczaAntykryzysowa

Ogólnopolska infolinia o Tarczy Antykryzysowej i wytycznych dla branż

Ogólnopolska infolinia dla przedsiębiorców i pracowników pozwoli uzyskać informacje o odmrażaniu gospodarki. Pod numerem telefonów 732 122 500 lub 22 484 84 84 można uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat rozwiązań zawartych w przygotowanej przez rząd Tarczy Antykryzysowej. Po wybraniu na klawiaturze telefonu “3” konsultanci przekażą też wytyczne dla uruchamianych branż. Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16.

Szczegóły:

https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/100-mld-zl-trafi-do-firm-w-ramach-tarczy-finansowej?fbclid=IwAR1mt4DEZijbz_m2yVHwd381DS8MXjsWKpCzixRI3-PPwdNKc0LDjl-YzB8

PFR przygotował także Przewodnik Antykryzysowy dla Przedsiębiorców: PFR-Przewodnik-Antykryzysowy-dla-Przedsiebiorcow

Przewodnik “Tarcza Finansowa PFR dla Firm i Pracowników. Podstawowe informacje i zasady finansowania: PFR-Przewodnik-Tarcza-Finansowa

Jak uzyskać odroczenie terminu płatności składki ZUS: https://bit.ly/zus-jak-uzyskac-odroczenie-terminu-platnosci-skladki

Cykl wideokonferencji PARP

Polecamy cykl edukacyjnych wideokonferencji nt. rozwiązań przygotowanych dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej. Podczas konferencji eksperci m.in. z zakresu prawa pracy, finansów, podatków, ekonomii czy zamówień publicznych opowiedzą o zmianach oraz odpowiedzą na pytania uczestników. Szczegóły: https://www.parp.gov.pl/tarcza#harmonogram

Webinar dla branży hotelaraskiej

Z inicjatywy IGHP we wtorek 14.07 o godz. 10.00 odbędzie się webinar z przedstawicielami Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na temat instrumentów finansowych ARP w ramach wsparcia tarczy antykryzysowej dla branży hotelarskiej. Transmisja na żywo odbędzie się na profilu IGHP.

Uczestnicy:
🔸 prof. Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający ARP
🔸 Wojciech Miedziński, prezes ARP Leasing
🔸 Inga Piasecka, dyrektor rozwoju biznesu ARP Leasing
🔸 Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP

Ułatwienia dla branży turystycznej

Za sprawą specustawy z 31 marca, która składa się na Tarczę Antykryzysową, przedsiębiorcy, w tym z branży turystycznej, mogą korzystać m.in. z: ulg w należnościach, w tym udogodnień w płatnościach podatków i składek ZUS, instrumentów na rzecz poprawy płynności finansowej firm, czy  rozwiązań dla firm zmuszonych do przestojów.

Jedno z rozwiązań tarczy antykryzysowej zakłada zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę turystyczną będzie możliwy z mocy prawa po upływie 180 dni od rozwiązania umowy. Alternatywnie, zamiast pieniędzy klient będzie mógł otrzymać od organizatora roczny voucher na inną imprezę turystyczną. Ustawa przewiduje, że klient będzie mógł skorzystać z vouchera na realizację imprezy turystycznej w przyszłości, w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć odwołana impreza. Przyjęcie przez klienta vouchera nie spowoduje rozwiązania pierwotnej umowy z organizatorem turystyki, dlatego środki wpłacone przez klientów będą podlegały ochronie przed niewypłacalnością. Voucher ma umożliwić istotną zmianę warunków pierwotnej, umowy między stronami, poprzez wskazanie np. nowego miejsca destynacji, czasu odbycia podróży, itp. Do realizacji vouchera będą miały zastosowanie wszystkie ogólne zasady dotyczące imprez turystycznych, w tym odpowiedzialności organizatora za wykonanie usług turystycznych objętych umową o udział w imprezie turystycznej oraz przepisy dotyczące ochrony podróżnego przed skutkami niewypłacalności organizatora turystyki. Podróżny będzie mógł nie przyjąć vouchera (warunków w nim zaproponowanych), w takim przypadku otrzyma on zwrot wpłaconych opłat, zgodnie z dyrektywą, w terminie 14 dni (liczonych od dnia, w którym odstąpienie od pierwotnie zawartej umowy stanie się skuteczne). Dotyczy to organizacji wystaw i kongresów lub działalności kulturalnej, rozrywkowej, rekreacyjnej, sportowej, organizującej wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe.

Minister finansów obniżył sumy gwarancyjne

30 proc. zeszłorocznego obrotu touroperatora będzie podstawą do określenia wielkości gwarancji ubezpieczeniowej wymaganej od organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Rozporządzenie podpisane przez ministra finansów obowiązuje od 11 kwietnia tego roku. Dotychczas touroperatorzy i PUNPUT-y musieli uzyskiwać gwarancję w wysokości równej przychodom uzyskanym w roku poprzednim. W tej sytuacji dla wielu biur obowiązujące wcześniej regulacje mogłyby być barierą nie do pokonania.

Komunikat ZBP w sprawie działań pomocowych podejmowanych przez banki w związku z pandemią

Działania banków wobec klientów w związku z pandemią koronawirusa COVID-19: https://www.zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Komunikat-ZBP-w-sprawie-dzialan-pomocowych-podejmowanych-przez-banki

Pomoc samorządowa

Poniżej publikujemy informacje, dotyczące wsparcia, które wielkopolskie gminy oferują przedsiębiorcom w czasie epidemii.

Gniezno: https://bit.ly/gniezno_wsparcie_przedsiebiorcow

Grodzisk Wielkopolski: https://bit.ly/grodzisk_wsparcie_przedsiebiorcow

Kalisz: https://bit.ly/kalisz_wsparcie_przedsiebiorcow

Konin:

http://www.konin.pl/index.php/jeden-news-koronawirus/pomoc-dla-przedsiebiorcow-w-okresie-pandemii-koronawirusa.html

Leszno: leszno-pomoc-dla-przedsiebiorcow

Ostrów Wielkopolski: https://bit.ly/ostrow_wsparcie_przedsiebiorcow

Piła:

https://bit.ly/pila_wsparcie_przedsiebiorcow

http://www.pila.pl/pl/aktualnosci/pilski-voucher-na-pozniej.html

Poznań:

https://www.poznan.pl/mim/info/news/poznanski-pakiet-antykryzysowy,145489.html

http://poznan.travel/pl/r/plot/koronawirus-informacje-branzowe

Rawicz: https://bit.ly/rawicz_wsparcie_przedsiebiorcow

Swarzędz: https://bit.ly/swarzedz_wsparcie_przedsiebiorcow

koronawirus - organizatorzy turystyki w czasie kwarantanny

Organizatorzy turystyki

Na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju ukazał się Poradnik dla podróżnych oraz organizatorów turystyki, w którym umieszczono odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z obecną sytuacją w turystyce: http://bit.ly/poradnik-dla-podroznych-oraz-organizatorow-turystyki 

Rezygnacja turystów z imprez turystycznych wiąże się z możliwością odzyskania części kosztów organizacji pobytów przez organizatorów turystyki. Na podstawie art. 13 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych organizatorzy turystyki będą mogli uzyskać zwrot wpłaconych składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny za imprezy turystyczne, od których odstąpiono lub które zostały rozwiązane z przyczyn bezpośrednio związanych z wybuchem epidemii. Zgodnie z nowymi przepisami składka na TFG nie będzie podlegała zarachowaniu na poczet przyszłych imprez turystycznych lecz w przypadku imprez odwołanych z powodu wybuchu epidemii wróci bezpośrednio do organizatora turystyki. Zasady odzyskania wpłat znajdują się na stronie Ministerstwa Rozwoju.

29 maja opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Uwzględniono w nim zapisy dotyczące organizacji imprez turystycznych i przewozu osób. Do odwołania pozostają zamknięte biura agencji turystycznych i organizatorów turystycznych zlokalizowane w centrach handlowych.

Od 6 czerwca możliwa jest organizacja imprez typu targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, pod warunkiem obowiązkowego zakrywania przez uczestników ust i nosa (w przypadku innych niż organizowane na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo, także pod warunkiem udostępnienia ich widzom lub klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc) i pod warunkiem zachowania odstępów między uczestnikami (nie więcej niż 1 osoba na 4 mkw. powierzchni dla nich dostępnej, z wyłączeniem obsługi).

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki

Dopuszczalne jest organizowanie wycieczek, imprez turystycznych dla maksymalnie 150 osób, pod warunkiem obowiązkowego zakrywania ust i nosa i zachowania dwumetrowych odstępów między uczestnikami.

W przypadku transportu autokarowego, w pojeździe mogą być zajęte wszystkie miejsca, a przypadku transportu lotniczego – połowa wszystkich miejsc.

Obniżenie kosztów zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz podróżnych w roku 2020

Organizatorzy turystyki lub podmioty ułatwiające nabywanie powiązanych usług turystycznych mogą skorzystać z mechanizmu, który pozwoli obniżyć koszty zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz podróżnych w roku 2020. Możliwa jest modyfikacja sposobu obliczania i określania swojego rocznego przychodu stanowiącego podstawę do obliczenia minimalnej wysokości sumy ubezpieczenia na rzecz podróżnych dla umów zawieranych do końca 2020 r. Deklarowany roczny przychód może odnosić się do aktualnie odnotowywanych strat finansowych. Rozwiązanie dotyczy tylko i wyłącznie przychodu osiągniętego w 2019/2020 roku i może służyć do ustalania minimalnych sum ubezpieczenia na rzecz podróżnych w umowach zawieranych w 2020 r. Wniosek można złożyć w zakładzie ubezpieczeń, z którym przedsiębiorca chce zawrzeć umowę ubezpieczenia na rzecz podróżnych.

koronawirus - obiekty noclegowe w czasie kwarantanny

Obiekty noclegowe

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla funkcjonowania tych obiektów w warunkach zwiększonego bezpieczeństwa:

https://www.gov.pl/web/rozwoj/hotele-i-inne-miejsca-noclegowe

Wytyczne dotyczące funkcjonowania campingów opracowane przez Ministerstwo Rozwoju i GIS we współpracy z Polską Federacją Campingu i Caravaningu: https://www.gov.pl/web/rozwoj/campingi

Opracowane przez Ministerstwo Rozwoju oraz GIS wytyczne mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników hoteli i innych podmiotów oferujących miejsca noclegowe oraz gości takich obiektów. Ich przestrzeganie pozwoli na minimalizowanie ryzyka zakażenia gości oraz innych osób z zewnątrz, w tym dostawców.

Profitroom przygotował dla hotelarzy porady odnośnie strategii bazowej i rekomendacje na czas po koronawirusie:

https://www.profitroom.com/pl/blog/czas-na-dzialanie-strategia-bazowa-i-rekomendacje-dla-hotelarzy-po-koronawirusie 

Kondycja branży LIVE:

https://www.profitroom.com/pl/koronawirus/ 

Od 1 kwietnia 2020 możliwa jest zamiana anulacji na voucher, który gość może wykorzystać przez rok od daty jego otrzymania.

Hotele dla medyków

Pracownicy medyczni znajdując się na pierwszej linii frontu nie mogą, tak jak większość społeczeństwa, przenieść pracy do domowego biura. Każdego dnia narażają swoje zdrowie oraz zdrowie swoich rodzin. Hotele, które byłyby zainteresowane wsparciem medyków podczas tej trudnej sytuacji oraz chciałyby udostępnić swoje pokoje na Izolatoria, tak jak prowadzi to część hoteli Polskiego Holdingu Hotelowego, prosimy o kontakt. Polski Holding Hotelowy będzie mógł wesprzeć zainteresowane hotele swoim doświadczeniem w tym zakresie.

Bezpieczna kwatera

W celu umożliwienia turyście odnalezienia obiektów, które spełniają wymagania określone przez GIS Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” realizować będzie kampanię „Bezpieczna kwatera”.

Na stronie www.agroturystyka.pl zostanie zamieszczony filtr umożliwiający turyście odnalezienie kwater spełniających określone kryteria.

Warunkiem zamieszczenia obiektów w bazie jest:
– członkostwo w stowarzyszeniu agroturystycznym należących do Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „GG”,
– przesłanie oświadczenia,
– przesłanie dokumentacji zdjęciowej dotyczącej realizacji wymagań w obiektach.

Szczegóły na stronie:

koronawirus - gastronomia w czasie kwarantanny

Gastronomia

Od 18 maja mogą być ponownie otwarte lokale gastronomiczne: restauracje, kawiarnie i bary z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:
– dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
– zachowanie 2 m odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
– zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
– noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Ministerstwo Rozwoju udostępniło sanitarne wytyczne dla gastronomii: https://www.gov.pl/web/rozwoj/gastronomia

Listy restauracji z opcją na wynos i z dowozem

Poniżej przedstawiamy listy wielkopolskich restauracji, które oferują sprzedaż dań na wynos lub z opcją dowozu:

Poznań i okolice (lista Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej):

Gniezno i okolice (lista Powiatu Gnieźnieńskiego):

Kalisz (lista Urzędu Miasta Kalisza):

Leszno (lista Urzędu Miasta Leszna):

Piła (lista Urzędu Miasta Piły)

 

DOŁĄCZ DO AKCJI – WSPIERAJ WIELKOPOLSKICH PRODUCENTÓW!

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego wraz z Wicemarszałkiem Krzysztofem Grabowskim zachęca do wspierania lokalnych dostawców. Na stronie dostępna jest lista podmiotów należących do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska – restauracji, producentów i sklepów – którzy w tym trudnym momencie kontynuują działalność i oferują swoje produkty i posiłki na wynos lub z dowozem.

koronawirus - informacja turystyczna w czasie kwarantanny

Informacja Turystyczna

Rekomendacje odnośnie regulaminów i zasad funkcjonowania punktów informacji turystycznej w czasie pandemii koronawirusa zostały przygotowane przez Zarząd Forum Informacji Turystycznej, a następnie, za pośrednictwem POT, zmodyfikowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Zalecane jest wprowadzenie ich we wszystkich obiektach, planujących wznowić działalność. Szczegóły na naszej podstronie.

Organizatorzy wydarzeń

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Od 6 czerwca możliwa będzie organizacja imprez typu targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, pod warunkiem obowiązkowego zakrywania przez uczestników ust i nosa (w przypadku innych niż organizowane na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo, także pod warunkiem udostępnienia ich widzom lub klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc) i pod warunkiem zachowania odstępów między uczestnikami (nie więcej niż 1 osoba na 4 mkw. powierzchni dla nich dostępnej, z wyłączeniem obsługi).

Od 6 czerwca możliwa będzie organizacja wesel i innych uroczystości rodzinnych do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Wytyczne dla branży:

https://www.gov.pl/web/rozwoj/spotkania-biznesowe-szkolenia-konferencje-i-kongresy
https://www.gov.pl/web/rozwoj/wesela-przyjecia

Wytyczne dotyczące kolonii i obozów

Ministerstwo Edukacji i Ministerstwo Zdrowia wydały zalecenia dotyczące wypoczynku dzieci i młodzieży. Przygotowane wytyczne zawierają wymagania i procedury dotyczące przygotowania wypoczynku, w tym organizacji wyżywienia uczestników, bazy noclegowej czy wyposażenia w środki ochrony osobistej, itp. Opisana została również procedura postępowania w sytuacji podejrzenia zakażeniem koronawirusem wśród uczestników, kadry i innych pracowników wypoczynku. W wytycznych znalazły się też zalecenia dla rodziców, którzy zdecydują się wysłać swoje dziecko na kolonie czy obóz letni.

Najważniejsze zasady to:

 • Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2  na 1 osobę.
 • Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków,
 • Należy unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu.

Szczegóły można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-wytyczne-men-gis-i-mz

Zwolnienie z opłat za korzystanie z dróg wodnych i ulgi podatkowe

W ramach Tarczy Antykryzysowej użytkownicy śródlądowych dróg wodnych do 30 września 2020 r. zostali zwolnieni z należności za korzystanie ze śluz i odcinków śródlądowych dróg wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa. Natomiast przedsiębiorcy będą mieli możliwość przesunięcia terminu płatności za dzierżawę gruntów pokrytych wodami oraz rozłożenie płatności na raty lub ich umorzenie.

Zgodnie z aktualnymi przepisami podmioty wykonujące czynności związane z:

a) przewozem osób statkami pasażerskimi oraz wycieczkowymi,

b) przewozem towarów statkami towarowymi,

c) żeglugą pustych statków towarowych,

d) holowaniem lub spławianiem drewna,

e) korzystaniem ze śluz lub pochylni,

do dnia 30 września 2020 roku są zwolnione z należności za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i ich odcinków oraz urządzeń wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa, usytuowanych na śródlądowych wodach powierzchniowych.

Szczegóły reguluje art. 568a ustawy Prawo Wodne wprowadzony ustawą z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Tekst ustawy z 14 maja jest dostępny pod linkiem:

http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000087501.pdf

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wprowadziło też dla przedsiębiorców możliwość przesunięcia terminu płatności za dzierżawę gruntów pokrytych wodami oraz rozłożenie tych płatności na raty lub też ich umorzenie.

Dane i raporty światowe

Dodatkowo w sekcji dla członków udostępniamy dane oraz raporty światowe dotyczące sytuacji związanej z koronawirusem.

 

 

Źródła: Ministerstwo Rozwoju, IGHP, FROT, PFR, Hotelarz, businessinsider.com.pl, wiadomosciturystyczne.pl, www.rynek-turystyczny.pl, www.mdwe70.pl