Japońscy touroperatorzy w Wolsztynie

Jedyna w Europie czynna parowozownia, obsługująca regularne połączenia na liniach normalnotorowych oraz polskie i wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe znalazły się w centrum zainteresowania grupy touroperatorów z Japonii, którzy w dniach 4-5 grudnia 2019 r. odwiedzili Wolsztyn i okolice.

Polska w tydzień

Wizyta została zorganizowana we współpracy pomiędzy Wielkopolską Organizacją Turystyczną i Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Tokio, oraz przy wsparciu samorządu miasta Wolsztyn. Była ona elementem dłuższego – liczącego 7 dni – pobytu japońskich touroperatorów w Polsce, przygotowanego przez ZOPOT. W tym okresie uczestnicy wyjazdu zwiedzili Kraków, Wieliczkę, Wrocław, Bolesławiec, Wolsztyn i Poznań.

Wolsztyn i jego atrakcje

Wolsztyn to jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Wielkopolski. Licząca ponad 120 lat, zabytkowa, lecz nadal czynna Parowozownia Wolsztyn cieszy się od lat międzynarodową sławą, a odbywająca się co roku Parada Parowozów przyciąga gości z całego świata – również z Japonii. Dzięki zaproszeniu przedstawicieli japońskich organizatorów turystyki pojawia się szansa na włączenie obiektu w program oferowanych przez nich imprez turystycznych. Drugim elementem pobytu w Wolsztynie było zwiedzanie Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Dla osób wychowanych w kulturze ceniącej tradycję oraz rzemiosło obiekt ten może okazać się wyjątkowo atrakcyjny. Co więcej, jako że gości z Japonii w szczególny sposób interesowały polskie zwyczaje świąteczne, zorganizowaliśmy dla nich inscenizację tradycyjnej wigilii, wraz z udziałem kolędników, występem miejscowego zespołu ludowego i tradycyjnym poczęstunkiem. Oferta taka jest dostępna dla grup i może ona stać się elementem programu dla japońskich turystów.

Japończycy w skansenie w Wolszynie

Podczas pobytu w Wolsztynie uczestnicy podróży studyjnej nocowali w Ostoi Chobienice – wysokiej klasy obiekcie, łączącym w sobie komfort hotelu z atrakcjami wypoczynku na wsi.

W dalszej części pobytu japońscy touroperatorzy zostali przejęci przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną i wraz z jej pracownikami zwiedzali Poznań. Program obejmował m.in. Betlejem Poznańskie, zwiedzanie Starego Miasta i Ostrowa Tumskiego, Rogalowe Muzeum Poznania oraz Stary Browar.