Nowe wejście do wielkopolskiej kopalni

Nowoczesne Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego otwarto przy Kopalni Soli w Kłodawie. Obiekt ten z pewnością przyczyni się do poprawy jakości obsługi turystów nie umniejszając przy tym industrialnego charakteru zwiedzania czynnej kopalni.

Kopalnia Soli w Kłodawie może pochwalić się nie tylko najgłębszą czynną trasą turystyczna w Europie ale i jedną z najgłębszych na świecie. Winda poruszająca się z prędkością 6 metrów na sekundę w błyskawicznym tempie przenosi turystów na głębokość 600 metrów, gdzie przemierzając chodniki i komory podziwiać można pięknie wyeksponowane barwne struktury ścian solnych. Zwiedzanie kłodawskiej podziemnej trasy turystycznej pozwala też poznać historię rozwoju technologii wydobycia soli.

O ile zwiedzanie kopalni jest nieustannie wyjątkowo atrakcyjne, o tyle obsługa turysty wraz z nową inwestycją zmieniła się diametralnie. Duży parking dedykowany wyłącznie autokarowemu i samochodowemu ruchowi turystycznemu; nowoczesny punkt obsługi z kasami biletowymi; komfortowe zaplecze sanitarne; edukacyjna przestrzeń poczekalni a na koniec także piękny sklep ze słonymi pamiątkami.

Krótko mówiąc jest ładniej, wygodniej i bezpieczniej lecz zarazem obiekt nie zatracił swojego industrialnego uroku. Po dopełnieniu formalności i ubraniu hełmów wchodzimy na teren czynnej kopalni. Mijając portiernię podążamy w kierunku szybu Michał…