WOT z wizytą studyjną w Nowym Tomyślu

W miniony weekend razem z przedstawicielami wielkopolskich punktów informacji turystycznej, wzięliśmy udział w zorganizowanym przez Wydział Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu wyjeździe studyjnym przybliżającym walory turystyczne polskiej stolicy wikliniarstwa. Była to inspirująca wizyta, pełna nowych pomysłów na promowanie tej wyjątkowej miejscowości.

Wizytę rozpoczęliśmy od Parku im. Feliksa Szołdrskiego. Spacerując alejkami poznaliśmy postać założyciela Nowego Tomyśla i usłyszeliśmy o modernizacji parku. Na jego terenie znajduje się ogród zoologiczny, w którym mieliśmy okazję przyjrzeć się lemurom, szopom, rysiom czy kangurowi. W nowotomyskim zoo znajduje się około 50 gatunków zwierząt. Kolejnym punktem było Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, jedyna tego typu placówka muzealna w Polsce. Dzięki podmokłemu terenowi wierzba w stanie dzikim rosła tutaj od zawsze. Jej uprawę zapoczątkowali przybyli tu Olędrzy. Główna siedziba muzeum mieści się w dawnym budynku mieszkalnym osadnika olęderskiego, pochodzącym z końca XVIII wieku. Z kolei w stodole mogliśmy obejrzeć różnorodne kosze i koszyki oraz meble z wikliny. Na zewnątrz przyciągają wzrok wielkich rozmiarów wiklinowe rzeźby tworzone przez lokalnych artystów. Zakończeniem tej części spaceru było wspólne zdjęcie przy koszu gigancie oraz wizyta w Gminnym Ośrodku Informacji.

Ciekawostką była wizyta w fabryce powozów konnych pana Ireneusza Weiss, zajmującej się renowacją starych zabytkowych powozów i budową pojazdów historycznych. Mieliśmy okazję przetestować pojazd, który idealnie sprawdziłby się na staromiejskich uliczkach wielu miast. Później przyszedł czas na prezentację jednej z największych firm w okolicy, Bartex Bartol Wine & Spirits. W swojej bogatej ofercie przedsiębiorstwo ma również organizację degustacji dla grup z sommelierem. W tym miejscu usłyszeliśmy także o działalności Nowotomyskiej Izby Gospodarczej, która zrzesza kilkadziesiąt przedsiębiorstw.

Odwiedzić Nowy Tomyśl i niczego nie wypleść? Organizatorzy zapewnili nam niesamowitą atrakcję w postaci warsztatów z wyplatania wiklinowych wianków bożonarodzeniowych, które poprowadziła pani Maria Kwiatkowska z Paproci. Mieliśmy okazję spróbować także lokalnych specjałów: serów z gospodarstwa Seromania Renata Gumuła, wędlin od Rzeźnictwo-Wędliniarstwo Stefan Słociński w spadku, chleba z Piekarni i Spiżarni Kucz, win z Bartex Bartol Wine & Spirits oraz słynnego smażonego sera z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej TOP-TOMYŚL. Na zakończenie organizatorzy, pracownicy Wydziału Turystyki i Rozwoju Gospodarczego, zapoznali nas z zakresem realizowanych przez wydział zadań oraz opowiedzieli o obszarach do dalszej współpracy.

Wizyta studyjna pozwoliła nam lepiej poznać atrakcje Nowego Tomyśla, wróciliśmy z głowami pełnymi nowych pomysłów na promocję tego obszaru. Była to też świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów z regionalnymi punktami informacji turystycznej.