Ruszył nabór do programu Błękitna Flaga 2022

Błękitna Flaga jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie dobrowolnych eko-etykiet przyznawanych plażom, przystaniom i podmiotom zajmującym się zrównoważoną turystyką wodną. Aby otrzymać Błękitną Flagę, należy spełnić i utrzymać szereg rygorystycznych kryteriów środowiskowych, edukacyjnych, a także tych związanych z bezpieczeństwem i dostępnością.

Błękitna Flaga to międzynarodowy program zainicjowany przez Fundację Edukacji Ekologicznej w 1985 r. Jego celem jest promowanie ekologii, ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju w miejscowościach nadmorskich, w otoczeniu kąpielisk i przystani jachtowych. Program ten spełnia także ważną rolę zwiększania świadomości ekologicznej turystów oraz społeczności lokalnych. Kąpieliska i mariny wyróżnione Błękitną Flagą spełniają kryteria z zakresu:

  • jakości wody
  • działań na rzecz edukacji ekologicznej
  • zarządzania środowiskowego
  • bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług.

Obiekty wyróżnione Błękitną Flagą można rozpoznać po powiewającej nad nimi Błękitnej Fladze oraz tablicy informacyjnej umieszczonej w centralnym punkcie kąpieliska lub mariny. Program Błękitna Flaga obejmuje także indywidualne łodzie. Łodzie wyróżnione w programie oznaczone są proporczykiem z Błękitną Flagą.

Głównym założeniem i ideą programu jest zbliżenie społeczeństwa z jego otoczeniem i zachęcenie do lepszego poznania swojego środowiska. W związku z tym podmioty zaangażowane powinny, poza nieprzerwaną ekspozycją informacji istotnych dla danego regionu w zakresie różnorodności biologicznej, ekosystemów i zjawisk środowiskowych, oferować i wspierać działania edukacyjne w zakresie ochrony środowiska.

Termin nadsyłania aplikacji upływa 1 lutego 2022 r. Wypełnione aplikacje należy przesłać pocztą e-mail oraz pocztą tradycyjną. Do formularza aplikacyjnego dla kąpielisk należy dołączyć ocenę sezonowej jakości wody w kąpielisku z sezonu 2021. Nadesłane aplikacje będą następnie rozpatrywane podczas posiedzenia Jury Krajowego.

Udział w programie jest odpłatny. Szczegółowe informacje można uzyskać od Koordynatora Programu Błękitna Flaga:

jaroslaw.szczygiel@fdee.org

tel. 508 249 669

Więcej informacji na oficjalnej stronie programu w Polsce: www.blekitnaflaga.org

 

Formularze aplikacyjne na sezon 2022