Dwie nowe gminy przystępują do WOT

Koniec roku to nie tylko czas podsumowań, ale dla nas to także czas rozwoju. Od grudnia członkiem Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej została gmina Szydłowo (pow. pilski), a wcześniej – pod koniec października – przystąpiła do nas gmina Miedzichowo. Tym samym liczba członków stowarzyszenia przekroczyła 110.

Mimo, że położone w różnych częściach Wielkopolski, obie gminy: Szydłowo i Miedzichowo, łączy fakt, że zdecydowanie dominują w nich walory przyrodnicze, a krajobraz oraz sieć szlaków turystycznych predestynuje je do rozwoju turystyki aktywnej. Położone w połowie drogi między Piłą i Wałczem Szydłowo to przede wszystkim idealna miejscówka na spływ kajakowy po Rurzycy, Piławie i Dobrzycy (a dalej do Gwdy i Noteci). Do kanonu krajoznawczego trafiło też sanktuarium w Skrzatuszu, jedno z najbardziej znanych w okolicy.\

Z kolei Miedzichowo to gmina w sąsiedztwie Nowego Tomyśla. Z głównym miastem powiatu łączy je wspólny temat wikliny, która jest niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym i charakterystycznym elementem miejscowego folkloru i tradycji. Miedzichowo to jednak przede wszystkim lasy, które zajmują ponad 70% powierzchni. Okolice te są od lat jesienną mekką grzybiarzy. O każdej porze roku można za to wybrać się na wycieczkę rowerową, która obejmie nie tylko Miedzichowo ale też Noty Tomyśl, Zbąszyń czy Trzciel.