Wizyta studyjna dla branży agroturystycznej w dolnośląskim
,,Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca
w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej ,,Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W dniach 7-8 czerwca na terenie województwa dolnośląskiego odbyła się dla osób pracujących w sektorze agroturystki i turystyki wiejskiej oraz osób zamierzających rozpocząć pracę w tych sektorach wizyta studyjna pn. ,,Innowacyjne metody tworzenia produktu w obiektach agroturystyki i turystyki wiejskiej”.
Był to drugi już wyjazd zorganizowany w ramach projektu pn. ,,Współpraca i dobre praktyki szansą na rozwój obszarów wiejskich” we współpracy z Dolnośląską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną. Celem zrealizowanego wyjazdu było zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz informowanie społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów o polityce rozwoju obszarów wiejskich i wsparciu finansowym.
W ciągu dwóch dni uczestnicy wyjazdu studyjnego odwiedzili obiekty związane z najlepszymi praktykami i sukcesami w biznesie w województwie dolnośląskim. Poznali możliwości prowadzenia działalności gospodarczej opartej na naturalnych walorach środowiska i lokalnych produktach. Zapoznano się z ofertą i funkcjonowaniem gospodarstwa Z Chaty Łaników w Wierzchowicach, gdzie prowadzona jest mała, rodzinna firma zajmująca się produkcją przetworów owocowych, goszczono u producentów soków Tłocznia Podchyła w Miliczu, którzy podtrzymują rodzinne tradycje prowadzenia gospodarstwa sadowniczego, a dodatkowo otworzyli własną tłocznię soków. Zwiedzono Akademię Kuraszków, obiekt, w którym można aktywnie lub bezwolnie wypocząć, ciesząc się przyrodą, rodzinne gospodarstwo rybackie Raftawiczów usytuowane w otoczeniu malowniczych stawów karpiowych, tuż przy łowisku wędkarskim i zagrodzie z danielami, krainę Stawów Milickich -historię i tradycję gospodarki rybackiej zgodnej z rytmami natury, poznano smaki kuchni opartej na produktach pochodzących z Doliny Baryczy i Stawów Milickich (hotel Naturum i Gospoda 8 Ryb w Rudzie Sułowskiej), a w rodzinnym gospodarstwie specjalizującym się w kiszeniu odbyły się warsztaty z kiszenia, a każdy z uczestników zabrał ze sobą zrobioną przez siebie kiszonkę.
Podczas wyjazdu dla uczestników zorganizowano również wykład na temat współczesnych uwarunkowań rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej oraz potrzeb i preferencji turystów, swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się członkowie kapituły Szlaku kulinarnego ,,Smaki Dolnego Śląska” oraz przedstawiciel Stowarzyszenia ,,Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. Uczestnicy wrócili pełni nowych pomysłów i doświadczeń, gotowi do dzielenia się nimi z lokalną społecznością.
Odwiedź portal KSOW- http://ksow.pl i zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.