Slow Travel Wielkopolska – wizyta studyjna niemieckich dziennikarzy

Czym jest slow travel? To podróżowanie bez zbędnego pośpiechu, bez przymusu odhaczania kolejnych topowych atrakcji, za to z dużą ilością czasu na korzystania z walorów przyrody, próbowanie lokalnej kuchni, relaks oraz aktywny wypoczynek. Taką ofertę przedstawiliśmy grupie niemieckich dziennikarzy, podczas press tripu, który zorganizowaliśmy wraz z ZOPOT Berlin w wielkopolskiej Krainie 100 Jezior.

Przez cztery dni, od 9 do 12 czerwca 2021 roku grupa siedmiu dziennikarzy niemieckich mediów ogólnokrajowych i regionalnych poznawało atrakcje Krainy 100 Jezior, czyli okolic Sierakowa, Międzychodu i Kwilcza w zachodniej Wielkopolsce. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele takich mediów jak Stuttgarter Zeitung, Rhein-Zeitung czy Bild.

Kraina 100 Jezior to bez wątpienia region idealnie predystynowany do rozwoju slow tourismu. Liczne jeziora i lasy, brak przemysłu i ruchliwych dróg oraz liczne obiekty agroturystyki i turystyki wiejskiej tworzą solidne podstawy. Miejscem pobytu uczestników press tripu była Olandia, która poza doskonałą bazą noclegową oferuje regionalną kuchnię, SPA, sporty wodne oraz jazdę konną. Poza tym program obejmował wycieczkę rowerową po Szlaku 100 Jezior, pływanie kajakiem po jeziorze Kuchennym, regionalną biesiadę z kuchnią wielkopolską i warsztaty serowarstwa w restauracji Linie w Ogniu a także zwiedzanie Poznania i Pałacu w Rogalinie.

Ważnym elementem przygotowanej oferty była kuchnia regionalna, a wszystkie odwiedzone restauracje należą do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski. Nie mogło zabraknąć tak bardzo łączących kuchnię wielkopolską i niemiecką szparagów, ale były też szagówki, czy klasyczna kaczka z pyzami.