Maj miesiącem luzowania obostrzeń

Maj stał się miesiącem luzowania obostrzeń. To bardzo ważna informacja dla branży turystycznej. Muzea, hotele i restauracje stopniowo powracają do normalnego funkcjonowania.

Wskutek poprawy sytuacji epidemicznej, polski rząd zadecydował o poluzowaniu dotychczasowych restrykcji związanych z pandemią COVID-19. Wielkopolska Organizacja Turystyczna z radością przyjęła tę informację. Stopniowe rozmrażanie gospodarki rozpoczęto już z początkiem maja. Pierwszą istotną datą dla branży turystycznej był na pewno 4 maja, od kiedy to można już odwiedzać muzea oraz galerie sztuki. Oczywiście każdy obiekt kulturalny musi działać w pełnym reżimie sanitarnym, przestrzegane muszą być również takie zasady jak limit osób na terenie obiektu.

Już od jutra (8 maja) hotele i inne obiekty noclegowe mogą przyjmować turystów. Również i w tym przypadku są zasady, których właściciele obiektów będą musieli przestrzegać. Liczba zajętych miejsc noclegowych nie może przekroczyć 50% spośród wszystkich dostępnych. Niestety nie będą mogły działać strefy restauracyjne oraz wellness&spa. Nie jest to wymarzona sytuacja dla gospodarzy tych obiektów, jednak jest to już zdecydowany krok w kierunku powrotu do normalnego funkcjonowania.

Gastronomia jest branżą, która również została bardzo dotknięta w wyniku nakładanych obostrzeń. Od 15 maja restauracje i kawiarnie będą mogły przyjmować klientów w swoich ogródkach (także hotele). Możliwość obsługi tylko na zewnątrz jest znacznym ograniczeniem, ale nie zmienia to faktu, że jest to istotna zmiana i na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem turystów. Od tego dnia możliwe będzie również otwarcie kin i teatrów na świeżym powietrzu.
Gastronomia wewnątrz lokali oraz kina i teatry zostaną otwarte 29 maja z warunkiem maksymalnego zajęcia 50 % miejsc.

Wszystkie te zmiany oraz wzrost zainteresowania turystyką krajową pozwalają z optymizmem spojrzeć na nadchodzący sezon. Wszystko wskazuje na to, że jest to dopiero wstęp do całkowitego poluzowania obostrzeń i zwolnienia z restrykcji kolejnych branż. Wielkopolska Organizacja Turystyczna swoimi działaniami będzie starać się przyciągnąć turystów do eksplorowania regionu i korzystania ze zwiększającej się ilości atrakcji dostępnych w wyniku odmrażania gospodarki.