Bushcrafting pomysłem na Wielkopolskę

Bushcraft – w wolnym tłumaczeniu „leśne rzemiosło” – oznacza wiedzę i umiejętności potrzebne do tego, aby w wygodny i bezpieczny sposób przebywać na łonie natury, korzystając z jej zasobów. Do niedawna był niszowym hobby, obecnie bushcraftem w Polsce interesuje się około 40 tysięcy pasjonatów. Potrzeba ucieczki od cywilizacji, zgiełku miasta i bliskości natury zachęca kolejne osoby do wyruszenia do lasu. Od czego zacząć, jak się przygotować i o tym czy Wielkopolska jest dobrym miejsce do realizacji tego hobby piszemy w najnowszym artykule w magazynie Sukces po Poznańsku.

Zasady bushcraftingu odkrywa w artykule Daria Miedziejko, rozmawiając z dwojgiem ekspertów: Michałem Wiktorem i Izabelą Andryszczyk. Okazuje się, że to nie tylko wycieczka do lasu, to pewny styl życia. Trzeba posiadać niezbędną wiedzę, która pomoże przeżyć w lesie bez potrzeby zabierania nadmiaru ekwipunku. To wiedza o przyrodzie, o lesie, ale też ogrom praktycznych umiejętności. Nabywać je można samemu, można podczas organizowanych cyklicznie szkoleń, ale też śledząc popularne blogi poświęcone bushcraftowi.

Czy zatem bushcraft może być pomysłem na wypoczynek w Wielkopolsce? Oczywiście, że może! Około 1/4 powierzchni naszego regionu to lasy, ale ich nierównomierne rozłożenie sprawia, że cała północna część Wielkopolski to lasy. Od Drawska i Wielenia po Oborniki ciągnie się Puszcza Notecka, przechodzące po na północ od Noteci w sosnowe bory okolic Czarnkowa i Piły.

Artykuł dostępny jest w wydaniu papierowym magazynu Sukces po Poznańsku oraz w wydaniu online (link).

Fotografia tytułowa: Marek Lewandowski