Pytanie na Śniadanie

Turystyka wodna na Wielkiej Pętli Wielkopolski, tajemnice Szlaku Piastowskiego oraz kuchnia ochweśnicka będą tematami wakacyjnego cyklu w programie Pytanie na Śniadanie na antenie TVP2. Razem z ekipą Telewizji Polskiej realizowaliśmy nagranie, wspólnie odwiedzając Konin i znajdujący się w nim romański słup drogowy, przystań w Ślesinie oraz restaurację Marina Gaj nad jeziorem Pątnowskim.

To już trzeci rok, kiedy wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną tworzymy telewizję śniadaniową. Przez kilka tygodni ekipa programu zwiedza kolejne regiony Polski, tym razem skupiając się nie tylko na miejscowych atrakcjach, ale przede wszystkim na kuchni i regionalnych smakach. Tym razem postawiliśmy na mniej znaną kuchnię ochwesnicką, typową dla okolic Ślesina i Konina. Jej sztandarowymi daniami są gęsina, obsypunka i pyrczok. W nowoczesnej wersji przygotował je chef Dawid łagowski z Mariny Gaj.

Druga część programu realizowana była w Poznaniu, przy udziale Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Tu również nie zabraknie pyrów we wszelkich postaciach, a także jednego z najpiękniejszych letnich zakątków miasta – Jeziora Maltańskiego.

Emisja programu Pytanie na Śniadanie 5 sierpnia na antenie TVP2.