Robert Koch, parowozy i grodzisz na antenie Deutschlanfunk

Unikatowa Parowozownia Wolsztyn, wolsztyńskie Muzeum Roberta Kocha oraz wielokulturowa historia Grodziska Wielkopolskiego były motywem przewodnim wizyty studyjnej Arkadiusza Łuby – dziennikarza i korespondenta pracującego m.in. dla Deutschlandfunk oraz dla Polskiego Radia dla Zagranicy. Razem z nim przez dwa dni zwiedzaliśmy południowo-zachodnią Wielkopolskę zbierając materiał do programów radiowych. Wizytę przygotowaliśmy wspólnie z ZOPOT Berlin.

Parowozownia Wolsztyn to jedyna czynna normalnotorowa parowozownia w Europie. Do dzisiaj można nie tylko oglądać tamtejszych specjalistów przy pracy, ale też codziennie przejechać się pociągiem z parową lokomotywą, obsługującą składy Kolei Wielkopolskich. Co roku przyciąga ona nie tylko tysiące odwiedzających z całego świata, ale też licznych dziennikarzy. Tak było również i w tym przypadku. Jednak Wolsztyn to znacznie więcej atrakcji. Jednym jest niewielkie, ale arcyciekawe Muzeum Roberta Kocha ten niemiecki lekarz i noblista przez kilkanaście lat pracował właśnie w Wielkopolsce. Obecnie w dobie pandemii, kiedy niemiecki Instytut Roberta Kocha jest w centrum uwagi małe muzeum stało się ciekawostką, która budzi szczególne zainteresowanie. Ostatnim etapem podróży po Wielkopolsce był Grodzisk – miasto którego sława wyrosła na browarnictwie, w końcu tutaj zrodził się jedyny polski styl piwa. Ciekawe dla niemieckiego turysty może być również poznawanie dawnej wielokulturowości miasta, budowanego wspólnie przez Polaków, Niemców, Żydów i Olędrów.

Deutschlandfunk to publiczny program pierwszy niemieckiego radia emitowany przez Deutschlandradio, natomiast Polskie Radio dla Zagranicy to V program PR skierowany dla odbiorców obcojęzycznych i nadający program w kilku językach, w tym po niemiecku.