World Food Travel Day. Świętujemy pierwszy w Polsce Światowy Dzień Turystyki Kulinarnej

World Food Travel Day to święto w 100% wirtualne odbywające się co roku 18 kwietnia. Jako że wydarzenie odbywa się równolegle w kilkudziesięciu krajach świata, daje to niepowtarzalną okazję do promowania polskiej i lokalnej kuchni oraz naszej unikalnej kultury kulinarnej wśród turystów z całego świata! Ponadto World Food Travel Day stanowi doskonałą okazję do wypromowania restauracji i szlaków kulinarnych, a także przypomnienia zarówno mieszkańcom jak i turystom o restauracjach znajdujących się na terenie polskich miast.

Do świętowania pierwszego w Polsce Dnia Turystyki Kulinarnej zapraszamy zarówno branżę turystyczną, gastronomiczną, hotelarską jak i blogerów, fotografów czy „zwyczajnych” miłośników jedzenia. W ramach tego dnia w szczególności zachęcamy do publikacji zdjęć potraw lokalnych, przepisów, wywiadów i pokazów live cooking przy użyciu #WorldFoodTravelDayPoland oraz #WorldFoodTravelDay na portalach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy Twitter. Zapewni to globalne dotarcie i zwróci uwagę turystów na konieczność wsparcia branży w tym trudnym czasie. Zapraszamy również do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

Święto zostało ustanowione w 2019 roku by wspierać misję World Food Travel Association, którą jest  zachowanie i promowanie kultur kulinarnych poprzez turystykę. Tegoroczna edycja będzie wyjątkową ze względu na to iż, odbywa się w czasach pandemii, a także dlatego że Polska po raz pierwszy przyłącza się do świętowania. Koordynacją  eventu zajął się ambasador WFTA w Polsce – Hubert Gonera, znany między innymi z tworzenia szlaków kulinarnych na terenie całego kraju.

Kuchnia wielkopolska

Podróżując po Wielkopolsce warto odkrywać nasz region nie tylko oglądając, ale również smakując! Kilka wieków tradycji oraz mieszanie się grup ludzi, typowe dla terenów pogranicznych, sprawiło, że oferta kulinarna w Wielkopolsce jest bardzo bogata. Kuchnia regionalna należy do szerszej grupy kuchni pomorsko-wielkopolskiej i jest wypadkową różnych wpływów, zwłaszcza niemieckich.

Plyndze fot. Piotr Piosik

Plyndze, pyry z gzikiem, szagówki, ślepe ryby i wiele innych… Czym są? Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem o wielkopolskiej kuchni.

Kuchnia Wielkopolan – dziś i wczoraj

Zachęcamy również do pobrania folderu z przepisami oraz dzielenia się swoimi zdjęciami potraw i lokalnych produktów Wielkopolski przy użyciu hasztagów #WorldFoodTravelDayPoland , #WorldFoodTravelDay oraz #wielkopolskatravel. Pierwszych dwadzieścia osób otrzyma od nas folder Kuchnia Wielkopolan – dziś i wczoraj w wersji papierowej oraz drobny upominek:

  1. Post należy umieścić na portalu Facebook w dniach 16-19.04.2021 r.
  2. Post powinien posiadać zdjęcie regionalnej potrawy lub lokalnego produktu, podpis z jego nazwą oraz hasztagi #WorldFoodTravelDayPoland , #WorldFoodTravelDay oraz #wielkopolskatravel
  3. Prosimy zwrócić uwagę, aby publikowany post miał ustawienie widoczności publicznej.
  4. Decyduje kolejność publikacji. Folder oraz upominek otrzyma pierwszych dwadzieścia osób.
  5. Z pierwszymi dwudziestoma osobami skontaktujemy się poprzez wiadomość prywatną na portalu Facebook (prosimy o sprawdzanie folderu “Inne wiadomości”).

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego zachęca do wspierania lokalnych dostawców. Na stronie dostępna jest lista podmiotów należących do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska – restauracji, producentów i sklepów – którzy w tym trudnym momencie kontynuują działalność i oferują swoje produkty i posiłki na wynos lub z dowozem.

Smak i tradycja

Lista lokali z kuchnią regionalną

Zachęcamy do pobrania listy wielkopolskich lokali, które w swojej ofercie posiadają regionalną kuchnię:

Listy wielkopolskich restauracji z opcją na wynos i z dowozem

Poniżej przedstawiamy listy wielkopolskich restauracji, które oferują sprzedaż dań na wynos lub z opcją dowozu:

Poznań i okolice (lista Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej):

Gniezno i okolice:

Kalisz (lista Urzędu Miasta Kalisza):

Leszno (lista Urzędu Miasta Leszna):

Piła (lista Urzędu Miasta Piły)

Września (lista Urzędu Miasta i Gminy Września)

 

Zachęcamy, by tego dnia odkryć nowe regionalne smaki i dzielić się tym w przestrzeni wirtualnej!

Zupa dyniowa

Zupa dyniowa

Plyndze

Plyndze

Kaczka z pyzami

Kaczka z pyzami

Bambrzok

Bambrzok

Wielkopolskie miody

Wielkopolskie miody

Sery z południowej Wielkopolski

Sery z południowej Wielkopolski