Otwarcie turystyki na nowo. O kondycji branży w telewizji WTK.

Decyzją rządu od 12 lutego nastąpi częściowe otwarcie branży turystycznej. Wznowiona zostanie działalność hoteli i innych obiektów noclegowych, póki co w reżimie sanitarnym i na okres dwóch tygodni. Pandemia COVID-19 oraz towarzyszące jej obostrzenia odcisnęły ogromne piętno rynku usług turystycznych. Skutki epidemii, stan branży hotelarskiej oraz pespektywy na przyszłość były tematem programu Otwarta Antena w telewizji WTK, którego gościem byli dyrektor WOT Artur Krysztofiak oraz prezes PLOT Jan Mazurczak.

Hotele, pensjonaty i inne obiekty noclegowe są jednymi z najbezpieczniejszych miejsc w dobie pandemii. Izolacja gości hotelowych w pokojach, wyłączenie z użytkowania przestrzeni wspólnych jak restauracje, sauny czy strefy fitness oraz inwestycje w sprzęt do dezynfekcji gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa. Liczymy na to, że otwarcie hoteli odbędzie się już na stałe, a wspomniany podczas rządowej konferencji termin “na próbę” jest jedynie swego rodzaju metaforą.


Branża turystyczna już teraz poniosła wielkie straty, choć jak podkreślał dyrektor Krysztofiak, straty te były zróżnicowane w zależności od rodzaju turystyki. Udany sezon letni pozwolił na wygenerowanie przynajmniej niewielkich przychodów w obiektach turystyki wiejskiej czy w popularnych miejscowościach wypoczynkowych, podczas gdy branża MICE oraz cały sektor touroperatorów i pośredników turystycznych mają za sobą niezwykle trudny rok. Na odbudowanie strat potrzebnych jest wiele miesięcy, szczególnie że w najbliższych tygodniach boom dotyczyć będzie głównie obszarów górskich. Wierzymy jednak, że ten sezon nie jest stracony, a wzrost zainteresowania turystyką krajową jest dużą szansą dla Wielkopolski.

Pełen materiał można obejrzeć na stronie telewizji WTK oraz na jej kanale w serwisie You Tube.