Google – pandemia sprzyja wypoczynkowi w kraju

W trakcie ostatnich miesiący z powodu pandemii znacząco zmieniły się plany wakacyjne Polaków. Nadal chcemy podróżować, jednak w inne miejsca i w inny sposób – to wnioski z konferencji prasowej Google Polska, w trakcie której przedstawiono dane dotyczące wyszukiwań związanych z podróżami.

Zapytania dotyczące podróży, zaczynają wracać do poziomu sprzed epidemii. W czerwcu liczba wyszukiwań poświęconych podróżom wzrosła o 46 proc., w porównaniu do maja. Obostrzenia i obawa o zdrowie, sprawiają, że Polacy w tym roku chcą spędzić urlop w kraju. Turystyka krajowa cieszy się zdecydowanie większym zainteresowaniem (wzrost udziału polskich destynacji z 60 proc. wyszukiwań podróżniczych w maju 2019 do 84 proc. w maju 2020) niż podróże zagraniczne. Jest to szansa dla rodzimej turystyki, by przyciągnąć klientów krajowych i przekonać ich do wakacji w Polsce na dłużej. W statystykach Google widoczne jest także zainteresowanie przyszłorocznymi wyjazdami.

Planując podróże, szukamy głównie destynacji lokalnych, najczęściej w obrębie województwa, w którym mieszkamy. Chcemy zobaczyć miejsca mniej popularne i oddalone od głównych turystycznych szlaków. O 62 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosło zainteresowanie miejscami na łonie natury (np. parki narodowe, pasma górskie). Spadek odnotowano w przypadku kurortów wakacyjnych i miast.

Hotele to wciąż większość zapytań w wyszukiwarce Google (84 proc. w maju 2020, w porównaniu do 87 proc. w maju 2019). Wzrosło zainteresowanie wynajmem wakacyjnym, z 13 proc. do 16 proc. rok do roku, zwłaszcza agroturystyką. Wyszukiwania haseł z tą frazą zaczęły rosnąć od końca kwietnia, nawet o 45 proc. Po wybuchu epidemii wzrosła także ilość zapytań o domki letniskowe.

Wybierając miejsce pobytu kierujemy się bezpieczeństwem w kontekście pandemii. Spośród osób, które rozważają zarezerwowanie pobytu w hotelu w ciągu najbliższych 3 miesięcy, 32 proc. stwierdziło, że „sprzątanie hoteli według standardów szpitalnych” najbardziej skłoniłoby ich do zarezerwowania pobytu.