Koronawirus: informacje dla branży turystycznej

[Aktualizacja: 21.05.2020]

W związku z rozwijającą się sytuacją związaną z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 przedstawiamy najważniejsze informacje i ustalenia dla branży turystycznej.

Pomoc branży turystycznej

Jaka przyszłość czeka turystykę i jakie działania podejmujemy już teraz, by była jak najlepsza – to najważniejsze z tematów poruszonych w rozmowie telewizji STK z Arturem Krysztofiakiem, dyrektorem Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Całość można obejrzeć na stronie telewizji: https://telewizjastk.pl/programy/czytaj/co-tam-w-turystyce

O stanie turystyki w czasie pandemii Dyrektor WOT rozmawiał również w programie Lustra TVP Poznań: https://poznan.tvp.pl/48012337/12052020

“Odpoczywaj w Polsce – bezpiecznie”

Polska Organizacja Turystyczna przygotowuje projekt “Odpoczywaj w Polsce – bezpiecznie”, czyli certyfikację obiektów świadczących usługi noclegowe dla turystów. Celem projektu jest wzmocnienie zaufania turysty do destynacji poprzez profilaktykę i kontrolę w zakresie pandemii, zapewnienie Polakom informacji na temat obiektów przystosowanych do świadczenia usług zgodnie z wytycznymi GIS, aktywizacja i edukacja obiektów poprzez udostępnianie materiałów na temat przygotowania do świadczenia usług w dobie zagrożenia epidemiologicznego oraz promocja obiektów świadczących usługi zgodnie z wymogami GIS. Program skierowany jest do wszystkich podmiotów świadczących usługi noclegowe na terenie Polski. Zgłoszenie jest bezpłatne i nieobowiązkowe. Certyfikat będzie ważny przez rok od momentu potwierdzenia przestrzegania zasad i wytycznych.

Szczegóły: Odpoczywaj w Polsce – bezpiecznie

#ZmienTerminNieOdwoluj

Sytuacja epidemiczna w sposób szczególny dotknęła branżę turystyczną. Odwoływane są podróże, rezerwacje w hotelach oraz wizyty w wielu atrakcjach. Ogólnopolska akcja #ZmienTerminNieOdwoluj ma zachęcić turystów do nieodwoływania rezerwacji i niewycofywania wpłat z góry i zaliczek. Dużą pomocą w przetrwaniu tego trudnego okresu będzie zmiana terminu wyjazdu.

Podmioty z szeroko rozumianej branży turystycznej mają możliwość oferowania voucherów za odwołane z powodu pandemii koronawirusa imprezy turystyczne, noclegi i inne usługi turystyczne. „Nie rezygnuj – zmień termin! Nic na tym nie tracisz” – zachęca turystów Polska Organizacja Turystyczna, która wspólnie z Ministerstwem Rozwoju rozpoczęła kampanię internetową #WybierzVoucher.

Voucher będzie ważny przez rok od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna lub w którym miało się odbyć wydarzenie, za które klient wniósł zapłatę. W przypadku wycieczek można też zmienić miejsce. Wystarczy zapytać touroperatora, hotel czy atrakcję turystyczną o możliwość zamiany wykupionej usługi na voucher. Jego wartość nie może być niższa od kosztów poniesionych do tej pory przez klienta.

Vouchery mogą być wydawane przez przedsiębiorców organizujących np. imprezy turystyczne, usługi hotelarskie, usługi przewodnickie, usługi pilotów wycieczek, wystawy i kongresy, działalność kulturalną (np. kina, teatry, muzea), działalność rozrywkową, np. koncerty, działalność rekreacyjną i sportową, wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe.

Sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli branży turystycznej

Przy Ministerstwie Rozwoju powstał sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli branży turystycznej. W jego skład wchodzą przedstawiciele ponad 50 organizacji turystycznych i transportowych. Jest to reprezentacja całego środowiska – organizatorów turystyki, w tym szkolnej, agentów turystycznych, przewoźników, hotelarzy, branży targowej, rozrywkowej i MICE.
Sztab działa w podgrupach. Pierwsza z nich zajmuje się touroperatorami, biurami podróży i agentami turystycznymi. Druga obejmuje pozostałe segmenty branży: hotelarstwo, turystykę biznesową, szkolną, branżę targową, a także przewozy autokarowe, branżę rozrywkową, turystykę przyjazdową i pilotów wycieczek. Całość koordynują Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej (SAR) i Polski Związek Organizatorów Turystyki (PZOT).

W skład sztabu wchodzą: Polska Izba Turystyki, Polski Związek Organizatorów Turystyki, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych, Krakowska Izba Turystyki, Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych, Polska Izba Przemysłu Targowego, Harmony Polish Hotels, Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej, Klub Agencji Eventowych, Stowarzyszenie Branży Eventowej, Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel, Meeting Professional International Poland Chapter, Polska Izba Techniki Estradowej, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Stowarzyszenie Przedstawicieli Organizatorów Turystyki Biznesowej, Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych, Polska Izba Firm Szkoleniowych, Polski Holding Hotelowy.

31.03.2020 odbyła się wideokonferencja Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej z przedstawicielami ROT i LOT. Wziął w niej udział dyrektor WOT Artur Krysztofiak. Konferencję można obejrzeć na fanpejdżu Ministerstwa Rozwoju: https://www.facebook.com/MinisterstwoRozwoju/videos/540634743527408/

Badania i statystyki

Profitroom: Plany wakacyjne gości hotelowych

IGHP: Działania hotelarzy w związku z pandemią – wyniki ankiety

Tarcza Antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to program, który rząd przygotował w związku z epidemią koronawirusa. Program ten zawiera rozwiązania dla: pracowników, mikro, małych, średnich i dużych firm. Dzięki niemu każdy przedsiębiorca będzie mógł np. przesunąć w czasie opłatę składek czy podatków bez dodatkowych opłat prolongacyjnych. Na ten cel rząd przeznaczy ponad 200 mld zł.

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, to główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.

Informacje o wszystkich narzędziach, jakie oferuje Tarcza i sposobach wnioskowania o pomoc znaleźć można na uruchomionej właśnie stronie internetowej: www.gov.pl/TarczaAntykryzysowa

Strona zbudowana została w ten sposób, aby każdy mógł w szybki sposób znaleźć dedykowane dla siebie narzędzie.

Informacje i produkty znajdzie tam łatwo m.in.:

  • przedsiębiorca,
  • pracownik,
  • organizacja społeczna i instytucja kultury,
  • przedstawiciel samorządu,
  • rolnik,
  • a także przedstawiciel branży – transportowej, budowlanej czy turystycznej.

Witryna przekierowuje na strony, na których można złożyć elektroniczny wniosek w danej sprawie.

Ogólnopolska infolinia o Tarczy Antykryzysowej i wytycznych dla branż

Ogólnopolska infolinia dla przedsiębiorców i pracowników pozwoli uzyskać informacje o odmrażaniu gospodarki. Pod numerem telefonów 732 122 500 lub 22 484 84 84 można uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat rozwiązań zawartych w przygotowanej przez rząd Tarczy Antykryzysowej. Po wybraniu na klawiaturze telefonu “3” konsultanci przekażą też wytyczne dla uruchamianych branż. Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16.

Cykl wideokonferencji PARP

Polecamy cykl edukacyjnych wideokonferencji nt. rozwiązań przygotowanych dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej. Podczas konferencji eksperci m.in. z zakresu prawa pracy, finansów, podatków, ekonomii czy zamówień publicznych opowiedzą o zmianach oraz odpowiedzą na pytania uczestników.

26 maja br. odbędzie się wideokonferencja na temat „Pozyskiwania środków finansowych dla branży turystycznej” – na ww. stronie zamieszczono także formularz do zadawania pytań.

Szczegóły: https://www.parp.gov.pl/tarcza#harmonogram

100 mld zł trafi do kieszeni polskich firm na ochronę miejsc pracy w ramach Tarczy Finansowej

Nawet 670 tys. polskich firm skorzysta z nowego programu skierowanego do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Do mikrofirm, MŚP i dużych przedsiębiorstw trafi prawie 100 mld złotych – z czego nawet 60 mld zł to środki bezzwrotne. Za realizację programu, który jest częścią Tarczy Antykryzysowej, odpowiada Polski Fundusz Rozwoju.

Celem programu jest ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie kryzysu. Tarcza Finansowa składa się z 3 podstawowych komponentów o łącznej wartości 100 mld zł (4,5% PKB), w ramach których:

  • do mikrofirm (zatrudniających co najmniej jednego pracownika) trafi 25 mld zł,
  • do małych i średnich firm – 50 mld zł,
  • a do dużych przedsiębiorstw – 25 mld zł.

Tarcza 2.0

Tarcza antykryzysowa 2.0 to kontynuacja rozwiązań pomocowych dla przedsiębiorców, przyjętych 1 kwietnia. Rozszerzona tarcza umożliwia wsparcie większej liczby przedsiębiorców oraz większą ochronę miejsc pracy. Zmiany dotyczą m.in. świadczenia postojowego oraz zwolnienia ze składek ZUS.

Tarcza 3.0

Obecnie trawają prace nad kolejną specustawą, która przewiduje większe wsparcie dla samorządów. Rząd chce poprawić płynność ich budżetów, poprzez poluzowanie reguły wydatkowej. Ponadto samorządy będą mogły się zadłużać, dzięki odpowiednim rządowym mechanizmom.

Szczegóły:

https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/100-mld-zl-trafi-do-firm-w-ramach-tarczy-finansowej?fbclid=IwAR1mt4DEZijbz_m2yVHwd381DS8MXjsWKpCzixRI3-PPwdNKc0LDjl-YzB8

PFR przygotował także Przewodnik Antykryzysowy dla Przedsiębiorców: PFR-Przewodnik-Antykryzysowy-dla-Przedsiebiorcow

Przewodnik “Tarcza Finansowa PFR dla Firm i Pracowników. Podstawowe informacje i zasady finansowania: PFR-Przewodnik-Tarcza-Finansowa

Jak uzyskać odroczenie terminu płatności składki ZUS: https://bit.ly/zus-jak-uzyskac-odroczenie-terminu-platnosci-skladki

Ułatwienia dla branży turystycznej

Za sprawą specustawy z 31 marca, która składa się na Tarczę Antykryzysową, przedsiębiorcy, w tym z branży turystycznej, mogą korzystać m.in. z: ulg w należnościach, w tym udogodnień w płatnościach podatków i składek ZUS, instrumentów na rzecz poprawy płynności finansowej firm, czy  rozwiązań dla firm zmuszonych do przestojów.

Jedno z rozwiązań tarczy antykryzysowej zakłada zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę turystyczną będzie możliwy z mocy prawa po upływie 180 dni od rozwiązania umowy. Alternatywnie, zamiast pieniędzy klient będzie mógł otrzymać od organizatora roczny voucher na inną imprezę turystyczną. Ustawa przewiduje, że klient będzie mógł skorzystać z vouchera na realizację imprezy turystycznej w przyszłości, w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć odwołana impreza. Przyjęcie przez klienta vouchera nie spowoduje rozwiązania pierwotnej umowy z organizatorem turystyki, dlatego środki wpłacone przez klientów będą podlegały ochronie przed niewypłacalnością. Voucher ma umożliwić istotną zmianę warunków pierwotnej, umowy między stronami, poprzez wskazanie np. nowego miejsca destynacji, czasu odbycia podróży, itp. Do realizacji vouchera będą miały zastosowanie wszystkie ogólne zasady dotyczące imprez turystycznych, w tym odpowiedzialności organizatora za wykonanie usług turystycznych objętych umową o udział w imprezie turystycznej oraz przepisy dotyczące ochrony podróżnego przed skutkami niewypłacalności organizatora turystyki. Podróżny będzie mógł nie przyjąć vouchera (warunków w nim zaproponowanych), w takim przypadku otrzyma on zwrot wpłaconych opłat, zgodnie z dyrektywą, w terminie 14 dni (liczonych od dnia, w którym odstąpienie od pierwotnie zawartej umowy stanie się skuteczne). Dotyczy to organizacji wystaw i kongresów lub działalności kulturalnej, rozrywkowej, rekreacyjnej, sportowej, organizującej wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe.

Bony 1000 +

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w rozmowie z serwisem Money.pl, że w tym roku państwo przeznaczy na realizację programu Bon 1000+ około 7 mld zł. Pieniądze na podróże trafią do osób zatrudnionych na umowę o pracę, które nie zarabiają więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie (około 5,2 tys. zł). Państwo weźmie na siebie 90 proc. kosztów, czyli 900 zł. Pozostałą kwotę 100 zł dopłacą pracodawcy. Głównym operatorem projektu będzie Polska Organizacja Turystyczna.

Minister finansów obniżył sumy gwarancyjne

30 proc. zeszłorocznego obrotu touroperatora będzie podstawą do określenia wielkości gwarancji ubezpieczeniowej wymaganej od organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Rozporządzenie podpisane przez ministra finansów obowiązuje od 11 kwietnia tego roku. Dotychczas touroperatorzy i PUNPUT-y musieli uzyskiwać gwarancję w wysokości równej przychodom uzyskanym w roku poprzednim. W tej sytuacji dla wielu biur obowiązujące wcześniej regulacje mogłyby być barierą nie do pokonania.

Komunikat ZBP w sprawie działań pomocowych podejmowanych przez banki w związku z pandemią

Działania banków wobec klientów w związku z pandemią koronawirusa COVID-19: https://www.zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Komunikat-ZBP-w-sprawie-dzialan-pomocowych-podejmowanych-przez-banki

Pomoc samorządowa

Poniżej publikujemy informacje, dotyczące wsparcia, które wielkopolskie gminy oferują przedsiębiorcom w czasie epidemii.

Gniezno: https://bit.ly/gniezno_wsparcie_przedsiebiorcow

Grodzisk Wielkopolski: https://bit.ly/grodzisk_wsparcie_przedsiebiorcow

Kalisz: https://bit.ly/kalisz_wsparcie_przedsiebiorcow

Konin:

http://www.konin.pl/index.php/jeden-news-koronawirus/pomoc-dla-przedsiebiorcow-w-okresie-pandemii-koronawirusa.html

Leszno: leszno-pomoc-dla-przedsiebiorcow

Ostrów Wielkopolski: https://bit.ly/ostrow_wsparcie_przedsiebiorcow

Piła:

https://bit.ly/pila_wsparcie_przedsiebiorcow

http://www.pila.pl/pl/aktualnosci/pilski-voucher-na-pozniej.html

Poznań:

https://www.poznan.pl/mim/info/news/poznanski-pakiet-antykryzysowy,145489.html

http://poznan.travel/pl/r/plot/koronawirus-informacje-branzowe

Rawicz: https://bit.ly/rawicz_wsparcie_przedsiebiorcow

Swarzędz: https://bit.ly/swarzedz_wsparcie_przedsiebiorcow

koronawirus - organizatorzy turystyki w czasie kwarantanny

Organizatorzy turystyki

Na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju ukazał się Poradnik dla podróżnych oraz organizatorów turystyki, w którym umieszczono odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z obecną sytuacją w turystyce: http://bit.ly/poradnik-dla-podroznych-oraz-organizatorow-turystyki 

Organizatorzy turystyki powinni poinformować podróżnych o braku możliwości skorzystania z usługi turystycznej w postaci przelotu pasażerów do miejsca docelowego poza granicami Polski (zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych).

Rezygnacja turystów z imprez turystycznych wiąże się z możliwością odzyskania części kosztów organizacji pobytów przez organizatorów turystyki. Na podstawie art. 13 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych organizatorzy turystyki będą mogli uzyskać zwrot wpłaconych składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny za imprezy turystyczne, od których odstąpiono lub które zostały rozwiązane z przyczyn bezpośrednio związanych z wybuchem epidemii. Zgodnie z nowymi przepisami składka na TFG nie będzie podlegała zarachowaniu na poczet przyszłych imprez turystycznych lecz w przypadku imprez odwołanych z powodu wybuchu epidemii wróci bezpośrednio do organizatora turystyki. Zasady odzyskania wpłat znajdują się na stronie Ministerstwa Rozwoju.

koronawirus - obiekty noclegowe w czasie kwarantanny

Obiekty noclegowe

Od 4 maja mogą być otwarte hotele oraz miejsca noclegowe. Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla funkcjonowania tych obiektów w warunkach zwiększonego bezpieczeństwa:

https://www.gov.pl/web/rozwoj/hotele-i-inne-miejsca-noclegowe

Wytyczne dotyczące funkcjonowania campingów opracowane przez Ministerstwo Rozwoju i GIS we współpracy z Polską Federacją Campingu i Caravaningu: https://www.gov.pl/web/rozwoj/campingi

Opracowane przez Ministerstwo Rozwoju oraz GIS wytyczne mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników hoteli i innych podmiotów oferujących miejsca noclegowe oraz gości takich obiektów. Ich przestrzeganie pozwoli na minimalizowanie ryzyka zakażenia gości oraz innych osób z zewnątrz, w tym dostawców.

Profitroom przygotował dla hotelarzy porady odnośnie strategii bazowej i rekomendacje na czas po koronawirusie:

https://www.profitroom.com/pl/blog/czas-na-dzialanie-strategia-bazowa-i-rekomendacje-dla-hotelarzy-po-koronawirusie 

Kondycja branży LIVE:

https://www.profitroom.com/pl/koronawirus/ 

Od 1 kwietnia 2020 możliwa jest zamiana anulacji na voucher, który gość może wykorzystać przez rok od daty jego otrzymania.

Hotele dla medyków

Pracownicy medyczni znajdując się na pierwszej linii frontu nie mogą, tak jak większość społeczeństwa, przenieść pracy do domowego biura. Każdego dnia narażają swoje zdrowie oraz zdrowie swoich rodzin.

Hotele, które byłyby zainteresowane wsparciem medyków podczas tej trudnej sytuacji oraz chciałyby udostępnić swoje pokoje na Izolatoria, tak jak prowadzi to część hoteli Polskiego Holdingu Hotelowego, prosimy o kontakt. Polski Holding Hotelowy będzie mógł wesprzeć zainteresowane hotele swoim doświadczeniem w tym zakresie.

Bezpieczna kwatera

W celu umożliwienia turyście odnalezienia obiektów, które spełniają wymagania określone przez GIS Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” realizować będzie kampanię „Bezpieczna kwatera”.

Na stronie www.agroturystyka.pl zostanie zamieszczony filtr umożliwiający turyście odnalezienie kwater spełniających określone kryteria.

Warunkiem zamieszczenia obiektów w bazie jest:
– członkostwo w stowarzyszeniu agroturystycznym należących do Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „GG”,
– przesłanie oświadczenia,
– przesłanie dokumentacji zdjęciowej dotyczącej realizacji wymagań w obiektach.

Szczegóły na stronie:

koronawirus - gastronomia w czasie kwarantanny

Gastronomia

Od 18 maja będą mogły być ponownie otwarte lokale gastronomiczne: restauracje, kawiarnie i bary z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:
– limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
– dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
– zachowanie 2 m odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
– zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
– noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Ministerstwo Rozwoju udostępniło sanitarne wytyczne dla gastronomii: https://www.gov.pl/web/rozwoj/gastronomia

Delivery Week

Na www.DeliveryWeek.pl można wybrać 2-daniowe menu z dostawą (lub odbiorem) w festiwalowej cenie 35zł. To domowe doświadczenie restauracyjne dla siebie, bliskich lub osób w potrzebie. To także pomoc dla walczącej o przetrwanie niezależnej sceny restauracyjnej. Festiwal potrwa do odwołania. Organizatorem Festiwalu jest najpopularniejsze wydarzenie kulinarne – Restaurant Week.

Listy restauracji z opcją na wynos i z dowozem

Poniżej przedstawiamy listy wielkopolskich restauracji, które oferują sprzedaż dań na wynos lub z opcją dowozu:

Poznań i okolice (lista Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej):

Gniezno i okolice (lista Powiatu Gnieźnieńskiego):

Kalisz (lista Urzędu Miasta Kalisza):

Leszno (lista Urzędu Miasta Leszna):

Piła (lista Urzędu Miasta Piły)

 

DOŁĄCZ DO AKCJI – WSPIERAJ WIELKOPOLSKICH PRODUCENTÓW!

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego wraz z Wicemarszałkiem Krzysztofem Grabowskim zachęca do wspierania lokalnych dostawców. Na stronie dostępna jest lista podmiotów należących do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska – restauracji, producentów i sklepów – którzy w tym trudnym momencie kontynuują działalność i oferują swoje produkty i posiłki na wynos lub z dowozem.

koronawirus - informacja turystyczna w czasie kwarantanny

Informacja Turystyczna

Znane są już rekomendacje odnośnie regulaminów i zasad funkcjonowania punktów informacji turystycznej w czasie pandemii koronawirusa i obowiązywania ograniczeń związanych z przemieszczaniem się funkcjonowaniem wybranych działów gospodarki. Zostały one przygotowane przez Zarząd Forum Informacji Turystycznej, a następnie, za pośrednictwem POT, zmodyfikowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Zalecane jest wprowadzenie ich we wszystkich obiektach, planujących wznowić działalność w momencie, kiedy wejdzie w życie kolejne poluzowanie ograniczeń związanych z walką z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Szczegóły na naszej podstronie.

Dane i raporty światowe

Dodatkowo w sekcji dla członków udostępniamy dane oraz raporty światowe dotyczące sytuacji związanej z koronawirusem.

 

 

Źródła: Ministerstwo Rozwoju, IGHP, FROT, PFR, Hotelarz, businessinsider.com.pl, wiadomosciturystyczne.pl