Aktualności

Dziennikarz z Włoch poznał wielkopolskie smaki

Nazwa

W dniach 1 – 4 września 2011 na terenie Wielkopolski przebywał dziennikarz z Włoch pan Massimiliano Rella. Zajmuje się on głównie dziennikarstwem turystycznym, podróżami szlakami winnymi, kulinarnymi i sztuką współczesną.

W pierwszych dniach podróży dziennikarza  prezentowane było miasto Poznań i jego atrakcje zabytkowe i kulinarne. Program turystyczny obejmował: Ostrów Tumski, Stary Rynek, Stadion Lecha, a kulinarny: restauracje: Vine Bridge, Hotel Park, Restauracja Toga, Platinum Palace, Villa Magnolia.

Program w Wielkopolsce obejmował atrakcje kulturowe: Nowy Tomyśl – miasto wikliny, Wolsztyn z Parowozownią, Pałac w Wąsowie, a w zakresie atrakcji dla podniebienia -  odwiedzanie obiektów należących do sieci Europejskiego Dziedzictwa Kulinarnego. W programie wizyty znalazły się następujące miejsca: Folwark Wąsowo, Klasztor Benedyktynów w Lubiniu i Ośrodek Apifitoterapii – Pałac w Witosławiu.

Folwark Wąsowo oferujący smaczne potrawy na bazie ekologicznie wytwarzanych warzyw z własnych pól wywarł na gościu ogromne wrażenie. Podobnie Klasztor w Lubiniu, gdzie oprócz podziwiania wspaniałej architektury oraz krajobrazu miał okazję zdegustować Benedyktynkę – nalewkę "od siedmiu boleści", produkowaną w klasztorze na podstawie XVI-wiecznej receptury. Wyprawa zakończyła się w Witosławiu, gdzie właściciel Miodowego Pałacu wtajemniczył gościa w sekrety życia pszczół oraz produkcji miodu. Szczególnie atrakcyjne były przykłady wykorzystania miodu w żywieniu. Bardzo oryginalne kompozycje miodu z mięsem króliczym, czy w formie ciasta o nazwie miodownik zachwyciły gościa nie mniej niż oryginalne potrawy z wykorzystaniem ziół, w tym zupa z pokrzyw.


 

Pozostałe aktualności