Aktualności

Punkty informacji turystycznej z certyfikatami

Nazwa

25 sierpnia br. w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów dla punktów informacji turystycznej z Wielkopolski. W ramach tegorocznej certyfikacji trzy punkty uzyskały maksymalną liczbę gwiazdek - czyli 4. Kolejne sześć jednostek IT oceniono na 3 gwiazdki. Trzy punkty  uzyskały 2 gwiazdki, a dwa punkty 1 gwiazdkę.  To znacznie lepsze wyniki niż w roku ubiegłym.

Przedstawiciele jednostek informacji turystycznej z województwa wielkopolskiego odbierali certyfikaty z rąk Tomasza Wiktora - Prezesa Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej (WOT), Andrzeja Rogozinskiego – Członka Zarządu WOT oraz Mariana Chudego – Prezesa poznańskiego oddziału PTTK. Tomasz Wiktor, który jednocześnie pełni funkcję Przewodniczącego Regionalnej Komisji Certyfikacyjnej wyraził swoje zadowolenie z faktu, że turyści odwiedzający nasz region mają coraz lepszy dostęp do informacji. „Certyfikacja jednostek IT to istotny element budowy Systemu Informacji Turystycznej w Wielkopolsce. Pamiętajmy, że System ten oprócz centrów IT obejmuje również sieć 46 infokiosków, ponad 100 tablic przy zabytkach oraz turystyczne znaki drogowe E22b na autostradzie A2. Zadania te zostały zrealizowane w ramach projektu współfinansowanego w ramach WRPO.” – powiedział Tomasz Wiktor.
   
Poziom obsługi turystów w wielkopolskich centrach informacji turystycznej z roku na rok wzrasta. W tym roku aż sześć jednostek IT otrzymało 3 gwiazdki. Rok wcześniej żaden punkt nie osiągnął takiego wyniku. Coraz więcej, bo już  trzy punkty mogą pochwalić się maksymalną, 4-gwiazdkową notą. To pokazuje, że punkty skutecznie pracują nad poprawą jakości świadczonych usług. Jedną z przyczyn takiej tendencji jest doposażanie jednostek  w nowoczesny sprzęt np. infokioski oraz coraz powszechniejszy dostęp do darmowego internetu. Dobrą informacją jest również zgłaszanie do certyfikacji nowo powstałych centrów. W roku bieżącym do certyfikacji przystąpiły nowo otwarte centra IT z Puszczykowa, Nowego Tomyśla, Konina oraz Piły.
   
Uroczystość, która 25 sierpnia odbyła się w Poznaniu była zwieńczeniem procesu certyfikacji punktów informacji turystycznej na lata 2011/2012. Członkowie Regionalnej Komisji Certyfikacyjnej powoływanej przez Prezesa Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej osobiście ocenili punkty z całego regionu. Przy ocenie brali pod uwagę szereg kryteriów, m.in. znajomość języków obcych oraz doświadczenie informatorów, czy lokalizację punktów.

Ocenie w oparciu o te same Minimalne Kryteria Certyfikacyjne oraz Regulamin Certyfikacyjny autorstwa Polskiej Organizacji Turystycznej poddawane są punkty w całej Polsce, co ma skutkować powstaniem krajowej sieci standaryzowanych centrów informacji turystycznej. Certyfikacja przeprowadzana jest na zasadzie dobrowolności, na podstawie zgłoszeń nadsyłanych do właściwej regionalnej organizacji turystycznej. Zgodnie z regulaminem można uzyskać od jednej do maksymalnie czterech gwiazdek.

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Osobą do kontaktu jest Pan Tomasz Wiktor, Prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, tel. 61 647 52 70 e-mail: ds.sekretariat@umww.pl .

Pozostałe aktualności