Aktualności

Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne w Wielkopolsce

Nazwa

Prezentujemy zwycięzców IV edycji konkursu na najlepszy obiekt turystyki wiejskiej w Wielkopolsce. Konkurs organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

I KATEGORIA: Gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym gospodarstwie rolnym

I MIEJSCE
Sebastian Wieczorek
DĘBOWY LAS
Bukowiec 48
64-840 Budzyń
www.bukowiecfarm.com

Gospodarz chwali się, że do jego ogrodu zaglądają dudki. Można się im nie dziwić, bo ogród jest mickiewiczowski, jak z „Pana Tadeusza”: tu bujnie kwitną onętki, tu zaś wabią na grządkach zielone ogórki. Kapituła wzruszyła się, bo dziś na polskiej wsi to wielka rzadkość- ogród z wiejskimi kwiatami.
Bardzo troskliwie, z myślą o wiejskim wypoczynku, wyremontowano spichlerz, stajenkę i stryszek, zachowując dawne elementy: urocze okienka, krzywe drewniane belki. Wyposażenie jest również stylowe, łącznie z tkanymi ze skrawków dywanikami na podłogach. Wiejskiej prostocie towarzyszy nowoczesny standard w łazience, kuchni i w ogrzewaniu.
To czynne gospodarstwo, a więc są tu i prace polowe i hodowla zwierząt. Nie trzeba mówić, jaką atrakcją dla mieszczuchów jest obserwacja kurczątek czy jagniątek. Cały ten wiejski raj znajduje się z dala od wsi, na spokojnym bezpiecznym odludziu przy lesie. Wczasowicze mają do dyspozycji 10 sprawnych rowerów na lato i narty biegowe na zimę. Za wysoki standard przy zachowaniu w całości wiejskiego stylu w domu i obejściu Kapituła postanowiła przyznać I nagrodę w kategorii I .

II MIEJSCE
Wiesława i Tomasz Bąk
POD ORZECHAMI
Bieżyń 41
64-110 Krzywiń
www.weekendownia.pl

Wiesława i Tomasz Bąk
Po prostu przytulnie – tak można najkrócej powiedzieć o tym gospodarstwie, które tonie w zieleni, oferując gościom spokój i nieskrępowany pobyt w zadbanym , kameralnym otoczeniu. Za zachowanie kameralnej skali i zadbaną zieleń Kapituła postanowiła przyznać II nagrodę w kategorii I .

III MIEJSCE
Paulina Czubaszewska
CHATA MIŁKOWSKA
Miłkowo 61D
64-720 Lubasz
www.milkowo.pl

W tym domu wydaje się stale świecić słońce - przez okna wlewa się światło, odbija w jasnych meblach, białych ścianach, jasnej podłodze i świeżej pościeli. Ulubionym kolorem gospodarzy wydaje się świąteczna biel, którą podkreśla jeszcze uderzająca czystość. Klimat miejsca jest trochę skandynawski, ale atrakcje polskie: lasy, łąki, dużo świeżego powietrza.
Gościnność także polska. Za wysoki standard, sympatyczny klimat gościnności i jednorodną koncepcję obiektu Kapituła postanowiła przyznać III nagrodę w kategorii I .

WYRÓŻNIENIE I

Barbara i Jacek Gajowiak
RANCZO POD BRZOZAMI
Radłowo 1
62-420 Strzałkowo
www.ranczopodbrzozami.nspace.pl

Wianki z siana i plecione kapelusiki- gospodyni z dumą pokazuje, co potrafią zrobić jej mali goście. Atmosfera tu panuje domowa, a zaufanie do wręcz rodzinnej opieki gospodarzy jest takie, że niektórzy rodzice zostawiają tu nastolatki same na wakacjach. Razem z gospodynią chodzą na jagody, a potem kleją pierogi. Malują, robią różne rękodzieła, jeżdżą konno i
pielęgnują konie pod okiem gospodarza, pomagają w hodowli drobiu ozdobnego, co jest z kolei pasją syna gospodarzy. Tu zwykły, pracowity, można powiedzieć wiejski dzień dostarcza wiele satysfakcji, a wypoczynek jest zarówno przyjemny, jak i pożyteczny. Za ten program, nazwijmy go, wiejskiej aktywizacji letników, realizowany z sukcesem, Kapituła postanowiła
przyznać wyróżnienie w kategorii I.

WYRÓŻNIENIE II

Bartosz Sibilski
PELA&WACEK
W STODOLE
Boruja 43
64 – 232 Tuchorza

Drewniane domy mają swój urok- są ciepłe, ciche, przesycone zapachem drewna, dobrze się w nich wypoczywa. Ale też są trudne do zmodernizowania i utrzymania, dlatego w wielu wypadkach skazane na zagładę. Jest takie gospodarstwo, w którym się udało utrzymać takie domy. Urocze trzy domy okalają trawiaste podwórze, a wchodzi się do nich przez ganki oplecione zielenią. Pokoje urządzone są stylowo i z gustem, nie rażą dobrego smaku sztuczne ozdoby z innej epoki i stylu.
 Do tego kuchnia, która już nawet zyskała swą nazwę „kuchni Zdzisławy”, zdobywając międzynarodowe wyróżnienie smakoszy Slow Food, co oznacza, że tu się je smakowicie i wyłącznie ze świeżych, naturalnych produktów.
Za trud włożony z sukcesem w zachowanie wiejskiego stylu i kuchni Kapituła przyznała wyróżnienie w I kategorii.

II KATEGORIA : Obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim

I MIEJSCE - nie przyznano
II MIEJSCE - zajęli egzequo:

1) Jerzy Mańkowski
PAŁAC W BRODNICY
Brodnica 37
63-112 Brodnica
www.brodnicamansion.com
Jerzy Mańkowski
PAŁAC W BRODNICY
Ten obiekt należy do ekskluzywnej sieci Chateau (czytaj: szato), w której znajdują się ekskluzywne miejsca o wyjątkowym nastroju, a właściciel przyjmuje gości osobiście. Do ich dyspozycji jest tu tysiąc metrów kwadratowych, bo tyle ma pałac, a goście mają dostęp do wszystkich pomieszczeń. Oprócz pokoi z łazienkami jest salon, jadalnia czy klub jazzowy w piwnicy. Pałac otacza 6-hektarowy park ze starodrzewem, w nim 5 pomników przyrody. Właściciel - oprócz przyjmowania gości - organizuje imprezy o wysokim poziomie artystycznym, spotkania i dyskusje, a
niekiedy zabiera gości do przyjaciół w okolicznych dworach. W uznaniu za wielki wkład pracy i środków w przywrócenie pałacowi dawnej świetności, a także za ambitny, konsekwentny  program i kulturalne aspiracje Kapituła przyznała II nagrodę w II kategorii.

2) Paweł Zakrzewski
DWOREK GRZEBIENISKO
ul. Szkolna  18
64-553 Grzebienisko
www.dworekgrzebienisko.pl

Poprzedni właściciel dworku przyjechał tu tylko kupić meble, ale zakochał się w całym budynku i postanowił go kupić, a potem z wielką pieczołowitością, zasięgając – co ważne - pomocy architekta, przywrócić należyty blask. Rzeczywiście, można się zakochać w tym białym, zgrabnym, neoklasycystycznym dworku, ukrytym za kutą XIX-wieczną bramą, wśród
zieleni małego angielskiego parku. Jak to w dworku – jest tu i salon z mosiężną lampą nad stołem i biblioteka i kominek, portrety i lustra w starych ramach, skrzypiące schody, telefon z lat 20.ubiegłego wieku, wciąż czynny. W ogrodzie altana z bujanym fotelem. Jest nawet kareta i bryczka do przejażdżek. Ciekawa jest też historia dworku, którą właściciele chętnie
opowiadają. Za utrzymanie stylu XIX-wiecznego wiejskiego dworku i parku, Kapituła postanowiła przyznać II nagrodę w kategorii II

III MIEJSCE
Marta i Mariusz Sobiescy
VILLA SOBIESKI
Dzierżązno Wielkie 129
64 – 730 Wieleń

Jasny, drewniany dom leży na wzgórzu. Z werandy roztacza się widok na nieskażony śladem człowieka krajobraz, który można podziwiać także z hamaka. Staw z naturalną oczyszczalnią zaprasza do kąpieli. W okolicznych lasach można polować- gospodyni jest znawczynią sztuki łowów. W tym domu liczy się natura, więc gospodyni przeprasza, że...
klimatyzatora jeszcze nie zamaskowała drewnianą obudową, która pasowałaby do ścian z drewnianych belek uszczelnionych warkoczami ze słomy. W pobliżu specjalnie ustawiony głaz, magazynujący dobrą energię- podobno, gdy przytulić się do niego, nabiera się otuchy i dobrego samopoczucia. Za stworzenie wygodnego miejsca, gdzie można odpocząć w nieskażonej naturze, z dala od ludzkich siedzib, Kapituła postanowiła przyznać III nagrodę w II kategorii.

WYRÓŻNIENIE I
Henryk Sobieraj
SIEDLISKO HENRYKOWO
Uroczysko „HENRYKOWO”
Nowy Dwór
www.henrykowo-er.pl

Wakacyjna wioska to zupełna nowość w Polsce. Na dużym obszarze właściciel postawił kilka domów letnich do wynajęcia, każdy w miłym odosobnieniu. Domy są obszerne, nowoczesne, eleganckie, wyposażone we wszystko, co do życia codziennego jest potrzebne, od deski do prasowania poczynając,  na pełnej zastawie stołowej kończąc. Domy mają sypialnie i salony, kominki, tarasy, a nawet po dwie łazienki. W centrum wioski znajduje się duży basen na wolnym powietrzu, oświetlony nocą. Jest też lasek i staw, po którym można pływać łódką oraz plantacja borówki
amerykańskiej do dyspozycji gości. Tu i tam można znaleźć pawilon zabaw dla dzieci, altanę, wędzarnię do ryb, ogród skalny z labiryntem, piwniczkę ziemną z winem – atrakcji nie braknie. Za pionierski pomysł wioski wakacyjnej, zrealizowany z dużym rozmachem, Kapituła przyznała wyróżnienie w kategorii II.

WYRÓŻNIENIE II

Michał Grzeszczak
GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE
ZACISZE
Sierno 23
62-402 Ostrowite
www.turystycznezacisze.pl

Dwa porządne czyste domy, w jednym ładna sala jadalna ze szklaną ścianą, wychodzącą na ogród. Na wybrukowanym podwórcu między budynkami stoi stara lipa. Jest i miejsce do biesiadowania na dworze, z ciekawym technicznie rozwiązaniem: ognisko pali się na stole, wokół którego siedzą wygodnie biesiadnicy. Ciekawym rozwiązaniem jest również przeznaczenie kilku hektarów dawnego gospodarstwa na ogrodzony las ze  zwierzętami leśnymi, które tu można podglądać. Gospodarze zadbali też o wygodę swoich gości nad pobliskim jeziorem, wykupując dla nich kawałek prywatnej plaży, przez co nawet w weekendy nie grozi im tłok. Za przemyślaną koncepcję i dobre utrzymanie ośrodka, nowoczesność i ciekawe rozwiązania Kapituła postanowiła przyznać wyróżnienie w kategorii II.

III KATEGORIA : Obiekty na terenach wiejskich o charakterze np. terapeutycznym, edukacyjnym, rekreacyjnym itp. wykorzystujące tradycje i walory wsi.


I MIEJSCE - nie przyznano
II MIEJSCE - nie przyznano

III MIEJSCE
Eugeniusz Molendowski
OŚRODEK MIKSTAT LAS
Mikstat Pastkowie 22
63-510 Mikstat
www.mikstat-las.pl

Przed wojną była to leśna stacja klimatyczna dla wojska. Miejsce ma ciekawą zabudowę: pawilony stoją wokół wewnętrznego dziedzińca z krytą galerią, przez co dziedziniec staje się letnim salonem, a galeria bywa jadalnią na świeżym powietrzu, przesyconym zapachem otaczającego ośrodek lasu. Niewyszukane, ale wygodne pokoje, przywodzą na myśl zdrowe harcerskie wakacje w środku lasu. Ze względu na łatwy dostęp do parterowych pokoi i możliwość wykorzystania bezpiecznego wewnętrznego dziedzińca ośrodek prowadzi turnusy wypoczynkowe także dla osób niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo. Za szlachetną ideę stworzenia możliwości wypoczynku także dla osób niepełnosprawnych oraz
wielki trud włożony w uratowanie przed zniszczeniem tego niebanalnego obiektu Kapituła przyznała  III miejsce w III kategorii.

WYRÓŻNIENIE I
Halina Gryszczenia
Gospodarstwo Agroturystyczne
GRYSZCZENIÓWKA
Wargowo II nr 87
64-605 Wargowo
www.gryszczeniowka.pl

Tutaj nawet drewniane okładki do jadłospisu są podziurkowane jakby przez korniki, żeby robiły wrażenie starych - spieszymy państwa uspokoić, to nie robaki- te dziurki robili gwoździkami właściciele. Kuchnia jest najsilniejszą stroną tego ładnego obiektu: ręcznie robione domowe pierogi zostały wpisane na listę Kulinarnego Dziedzictwa, co jest gwarancją ich jakości.
Mają taką sławę, że bywają dni, w których robi się ich tysiąc. Są tu wszystkie tradycyjne wielkopolskie potrawy z szarymi kluskami, plędzami i gzikiem na czele. Są także najróżniejsze domowe przetwory eksponowane w stylowych opakowaniach. Można zatem dobrze zjeść, także na dworze na obszernej werandzie, skorzystać z pokoi gościnnych, przejechać się bryczką po okolicy. Za dbałość o stylowe szczegóły i zachowanie tradycyjnej wielkopolskiej kuchni Kapituła postanowiła przyznać wyróżnienie w III kategorii.

WYRÓŻNIENIE II
Danuta Idkowiak
KARCZMA PODKOWA LEŚNA
Krajkowo 1A
62-050 Mosina
www.podkowalesna.poznan.pl

Tak jak dawne karczmy budynek jest przysadzisty, otoczony gościnnymi podcieniami. Wystrój unikatowy, zaprojektowany i wykonany tylko dla tego obiektu stylizowany jest na klimaty szlachecko-rycerskie, a gospodarze oferują liczne potrawy i sposoby dekoracji stołu, które temu stylowi odpowiadają. Staropolszczyzna spotyka się tu z nowoczesnością: standard sal, pokoi i sanitariatów jest wysoki, a kuchnia działa zgodnie z wymogami europejskiego certyfikatu HACCP. Gościnność pozostaje staropolska. Za konsekwentny styl i wysoki standard Kapituła postanowiła przyznać wyróżnienie w III kategorii.

NAGRODA SPECJALNA I
Marek Doczekalski
Izba Historii Regionalnej w Miałach
Miały
ul. Rzeczna 2
64 – 735 Miały

Ta miejscowość ma swoją historię, sięgającą kilkuset lat i okresy świetności, z których do dziś pozostało bardzo dobre połączenie kolejowe. Przeżywała i swoje dramatyczne chwile, gdy okoliczne lasy trawił jeden z największych pożarów w powojennej Polsce. Wreszcie znana jest wszystkim wielkopolskim grzybiarzom, którzy jesienią zjawiają się tu tłumnie. Ma jeszcze jedną atrakcję, która ją wyróżnia, mianowicie izbę historii regionalnej, a w niej ciekawe eksponaty, jak na przykład ogromne buty z filcu służące do myśliwskich czatów, stare kierzynki, centryfugi, fotografie, dokumenty, niektóre unikalne. Zdarza się, że gość, który zwiedzi Izbę pojawia się w niej później z jakimś prastarym sprzętem czy rodzinną pamiątką, by dołączyć je do zbiorów. Powstanie Izby jest zasługą pana Marka Doczekalskiego, który – wbrew wszelkim przeciwnościom i skromnym warunkom-ją założył, wciąż zbiera pamiątki, uczy dzieci i młodzież szacunku do przeszłości. Miarą jego
poświęcenia jest to, że udostępnia wszędzie numer prywatnego telefonu, dojeżdżając do każdego, kto chciałby zwiedzić Izbę, a pojawił się po godzinach jej otwarcia. Za tę pasję i bezinteresowność Kapituła postanowiła przyznać panu Markowi Doczekalskiemu nagrodę specjalną.

NAGRODA SPECJALNA II

Stowarzyszenie Rodzina-Szkoła-Gmina
Roszków 56
SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE W ROSZKOWIE
www.schroniskoroszkow.pl

Kiedy Kapituła konkursu przyjechała do tej wsi, dyżurujące panie czekały na nas na schodach schroniska młodzieżowego. Natychmiast zostaliśmy wzięci w obroty i musieliśmy podziwiać wszystko: pokoje, jadalnie, wzorową czystość, która nieczęsto widzi się w tanich schroniskach, a nawet to, czego jeszcze nie ma czyli pralnię. Na pytanie, kto tę pralnię urządzi, panie z energią odpowiedziały, że – tak jak dotychczas - zachęcą mężów. Schronisko powstało w budynku dawnej szkoły, a dochód swój przeznacza na utrzymanie małej wiejskiej szkoły, mieszczącej się obok w ładnym zabytkowym budynku.  Obydwie instytucje prowadzi Stowarzyszenie Rodzina-Szkoła-Gmina, które uratowało szkołę przed zamknięciem. Za
wyzwolenie energii społecznej, skupienie mieszkańców Roszkowa wokół wspólnego celu i stworzenie nowej bazy turystycznej Kapituła postanowiła przyznać Stowarzyszeniu Rodzina-Szkoła-Gmina w Roszkowie, gminie i powiecie jarocińskim, nagrodę specjalną.

Pozostałe aktualności