Aktualności

V Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa we Lwowie

Zobaczcie fotorelację z V Festiwalu Partnerstwa we Lwowie. Stoisko Wielkopolski szturmowane było zarówno przez mieszkańców jak i turystów z Polski, Niemiec, Czech, Rosji, a nawet Iranu. Oczywiście największą grupę stanowili Ukraińcy, którzy podchodzą z sentymentem do naszego kraju. Niektórzy mówili wprost, że są wdzięczni Polakom za wsparcie Ukrainy w jej trudnych chwilach. Chętnie słuchali opowieści o pierwszych królach Polski i naszych turystycznych perełkach.

Przyjeżdżaliby do nas częściej, gdyby nie koszt wiz. Ci szczęśliwcy, którzy ją mają interesują się głównie zwiedzaniem miast, atrakcjami turystycznymi, ale też turystyką rowerową. Najwięcej pytań dotyczyło Poznania oraz Szlaku Piastowskiego. Foldery rozeszły się jak świeże bułeczki, podobnie jak nasze flagowe krówki. Hitem, szczególnie wśród dzieci, były papierowe korony promujące Szlak. Chwilami lwowski Rynek wypełniony był samymi koronowanymi głowami.

Obywatele Ukrainy polskiego pochodzenia sięgali po wydawnictwa w języku polskim, chcąc podszkolić język i uzupełnić wiedzę historyczną. Byli wśród nich nauczyciele, przedstawiciele miejscowych społeczności, młodzież zainteresowana studiowaniem w Polsce, a szczególnie w Wielkopolsce. Oferta „Akademickiego Poznania” znakomicie wychodziła naprzeciw tym oczekiwaniom. Pochlebne opinie usłyszeliśmy o poznańskim Collegium da Vinci. Ukraińcy rozumieją język polski, pytali jednak o wydawnictwa w ich języku lub po rosyjsku Byliśmy też przygotowani z opcją angielską.

Na stoisku mieliśmy zaszczyt gościć Konsula Generalnego RP we Lwowie pana Wiesława Mazura i Dyrektora Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystyczne w Kijowie pana Włodzimierza Szczurka.

Pozostałe aktualności