Aktualności

Szlak Piastowski na targach TOUR SALON 2016

Turystyka kulturowa była motywem przewodnim tegorocznego wystąpienia Wielkopolski podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2016 w Poznaniu. Przed zbliżającym się okresem wyjazdów świątecznych, na majówkę, a przede wszystkim na wakacje, Wielkopolska Organizacja Turystyczna prezentowała jedną z najciekawszych i najważniejszych tras turystycznych regionu – Szlak Piastowski.

Rok jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski jest doskonałą okazją do przypomnienia szerokiej publiczności tego markowego produktu turystycznego. Tym bardziej, że w ostatnim czasie przeszedł on gruntowne zmiany, m.in. wyznaczone zostały dwie nowe trasy przebiegu szlaku, stworzone nowe logo i system identyfikacji wizualnej.

Wielkopolska Organizacja Turystyczna, organizator stoiska regionu, przygotowała na 27. edycję TOUR SALON-u szereg atrakcji dla zwiedzających. Otwarcie na scenie głównej repliki Drzwi Gnieźnieńskich było jednocześnie oficjalnym otwarciem targów. Przedstawienie historyczne „Pierwsi turyści Mieszka” zabrało widzów w podróż w czasie do grodu Piastów. Humorystyczna inscenizacja, przygotowana przez Gród Pobiedziska, w zabawny sposób przedstawiła działalność branży turystycznej. Ale to nie wszystkie atrakcje, które przygotowała WOT dla zwiedzających – na wydzielonej strefie zaprezentowane zostały eksponaty z epoki Piastów, m.in. łódź wikingów, makieta trebusza, kusza wałowa, zbrojownia z możliwością przebierania się.

Podczas targów swoją premierę mał folder wizerunkowy Wielkopolska Szlak Piastowski, który opisuje atrakcje turystyczne na szlaku i w jego najbliższym otoczeniu, takie jak kościoły, pomniki, muzea, czy rezerwaty archeologiczne. Kalendarz corocznych imprez o tematyce piastowskiej i archeologicznej podpowiada kiedy i gdzie powinien pojawić się turysta, zainteresowany najdawniejszą historią Polski, aby uczestniczyć w historycznych inscenizacjach, festiwalach, czy imprezach. Publikacja uzupełniona jest o propozycję wybranych miejsc noclegowych na szlaku, przedstawionych zgodnie z geograficznym położeniem. Wszystkie informacje mają służyć turystom, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić czas na szlaku. Folder można otrzymać na stoisku Wielkopolski.

Stoisko Wielkopolski otrzymało nagrodę ACANTHUS AUREUS 2016.

Na stoisku Wielkopolski można było zapoznać się z ofertą turystyki kulturowej i aktywnej, ofertą noclegową, niemal całego województwa. Samodzielne stoiska mały: Powiat gnieźnieński, Powiat koniński i miasto Konin, Organizacja Turystyczna Leszno-Region, Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego. Na wspólnych ladach prezentowały się: Wielkopolskie Towarzystwo Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej, Gminy Jarocin, Sieraków i Międzychód, Miasta Puszczykowo i Wolsztyn, Folwark Olandia, Pałac Baborówko oraz Zamek w Rydzynie.

Specjalną prezentację dla zwiedzających przygotowały wielkopolskie muzea, w tym te związane ze Szlakiem Piastowskim: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Szlak Piastowski jest laureatem Certyfikatu na Najlepszy produkt Turystyczny Polskiej Organizacji Turystycznej w 2012 roku.

Replikę drzwi Gnieźnieńskich przygotowała wielkopolska firma TFP (www.tfp.com.pl), natomiast strefę aktywności i historyczne inscenizacje – Gród Pobiedziska (www.grodpobiedziska.pl).

Pozostałe aktualności