Aktualności

Koncert Inauguracyjny festiwalu Akademia Gitary - "Klasyka spotyka jazz"

Nazwa

 

VIII edycja Akademii Gitary rozpocznie się wyjątkowym muzycznym dialogiem. Wybitny polski gitarzysta klasyczny, Łukasz Kuropaczewski, zagra w duecie z jednym z najsłynniejszych akordeonistów europejskich – Richardem Galliano. Koncert Inauguracyjny będzie nie tylko spotkaniem artystów, ale również różnorodnych muzycznych nurtów.
 
Tegoroczny festiwal rozpocznie się uroczyście 14 sierpnia w Archikatedrze gnieźnieńskiej. Dzień później, 15 sierpnia, koncert Klasyka spotyka jazz zabrzmi w Auli UAM w Poznaniu.
 
Richard Galliano należy do grona najbardziej uznanych europejskich instrumentalistów i współczesnych kompozytorów. Swoje inspiracje czerpie w dużej mierze z jazzu, jaki również z muzyki klasycznej i etnicznej. Jako pierwszy wprowadził akordeon do świata jazzowej improwizacji. Różnorodność tych wpływów będzie można usłyszeć w solowej kompozycji Galliano Opale Concerto oraz w Koncercie podwójnym Astora Piazzolli, który artysta wykona wspólnie z Łukaszem Kuropaczewskim.
 
Na bogactwo brzmień wpłynie także obecność dyrygenta Krzesimira Dębskiego. Tego wieczoru będzie kierował Orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu. Ponadto, koncert uświetni premiera utworu Petit Concerto autorstwa Aleksandra Tansmana, którego opracowanie przygotował włoski kompozytor Angelo Giraldino z myślą o Łukaszu Kuropaczewskim.
 
Podczas Koncertów Inaugurujących wystąpią:
Łukasz Kuropaczewski – gitara
Richard Galliano – akordeon
Krzesimir Dębski – dyrygent
Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu
 
Więcej o festiwalu można przeczytać tutaj.
 
Program Festiwalu znajduje się tutaj.

Pozostałe aktualności