Aktualności

Wielkopolska na targach GLOB 2011 w Katowicach

Nazwa

W dniach od 25 do 27 marca 2011r. ponad 300 wystawców z 13 krajów zaprezentowało swoje oferty podczas XVII Międzynarodowych Targów Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB 2011 w Katowicach.

GLOB to największe na południu kraju targi turystyczne, które przyciągają rzesze turystów z Aglomeracji Śląskiej, liczną grupę specjalistów, w tym przewodników i organizatorów wycieczek oraz uczniów szkół turystycznych z obszaru Śląska. O atrakcyjności imprezy świadczy stale poszerzana lista wystawców, dogodne położenie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w pobliżu Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, jak również ciekawy program imprez towarzyszących.

Wielkopolska Organizacja Turystyczna była organizatorem stoiska regionalnego o powierzchni 30 m kw., które zostało zaprojektowane i przygotowane  w ramach  projektu współfinansowanego ze środków WRPO pn.” Kompleksowa Promocja Wiodących Produktów Turystycznych Wielkopolski na lata 2010-2013”. Aranżacja stoiska została wykonana w oparciu o nowy system identyfikacji wizualnej Wielkopolski. Fotogramy prezentujące produkty turystyczne regionu, wyeksponowane logo oraz przejrzysta kompozycja kolorystyczna w tonacji  świeżej zieleni tworzyły klimat bezpośredniej komunikacji ze zwiedzającymi i podkreślały atrakcyjny wizerunek regionu. Przestrzenna koncepcja stoiska sprzyjała prowadzeniu rozmów z klientami przy stolikach. Udostępnienie  bogatego wyboru wydawnictw informacyjno-promocyjnych na ladach oraz etalażu służyło zaprezentowaniu jak najszerszej oferty turystycznej Wielkopolski.

Województwo Wielkopolskie zdobyło wyróżnienie w konkursie „Zapraszamy do nas” za najpiękniejsze stoisko targowe. Nagroda stanowi uhonorowanie oferty i stoiska Wielkopolski prezentowanych podczas XVII Międzynarodowych Targów Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB 2011 w Katowicach. Jury oceniało wartość promowanych produktów turystycznych, oryginalność i różnorodność form promocji oraz aranżację stoiska.
 
Mieszkańcy Aglomeracji Śląskiej chętnie zapoznawali się z wydawnictwami dotyczącymi turystyki aktywnej – szlaków rowerowych, pieszych i konnych oraz dróg wodnych i wypoczynku nad jeziorami. Ich uwagę przyciągała oferta przygotowana przez Wielkopolska Organizacje Turystyczną. Miłośnicy kultury i historii czerpali wiedzę z broszur Miasta Konina, Piły, Wągrowca i LOT Leszno-Region oraz Powiat Koniński. Z pozytywnym odzewem spotkała się nowa pozycja wydawnicza WOT pt. „Wypoczynek rodzinny w Wielkopolsce” i seria kilkunastu wydawnictw kulturowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także foldery: „Szlaki rowerowe w Wielkopolsce”, „Turystyka na kolejowych szlakach Wielkopolski”, „Turystyka wodna w Wielkopolsce”, mapa turystyczna Wielkopolski oraz wydawnictwa nt. produktów turystycznych turystyki kulturowej m.in. „Zabytki wielkopolskich miast i miasteczek”, „Szlak zamków, pałaców i dworów”, „Muzea w obiektach zabytkowych”, „Wielkopolska piastowska – szlak piastowski”, „Szlak budowli i kościołów drewnianych”, „Szlak zabytków techniki w Wielkopolsce” oraz „Szlak kultury żydowskiej w Wielkopolsce” i inne. 

Targi odwiedzali turyści w każdym wieku i o rozmaitych zainteresowaniach. Licznie reprezentowani w Katowicach przewodnicy, organizatorzy wycieczek i tour operatorzy poszukiwali szczegółowych informatorów, map i przewodników. Turyści indywidualni, pozytywnie zaskoczeni bogatą ofertą wydawniczą Wielkopolski mogli liczyć na pełną informację i wybór najodpowiedniejszych wydawnictw.

Duże zainteresowanie gości GLOB 2011 wzbudzały foldery produktów turystycznych Wielkopolski opracowane w formie graficznej jako piłki nawiązujące do czekającej nas w przyszłym roku imprezy EURO 2012. Kompletną listę imprez i wydarzeń z całej Wielkopolski turyści mogli odszukać w „Kalendarzu imprez” co roku wydawanym przez WOT. Wśród promowanych imprez znalazły się na przykład: w Kłodawie Święto Kwitnącego Rzepaku i  Kłodawskie Dni Soli; w Lesznie Międzynarodowy Festiwal Sztuki Królewskiej, Powrót Króla i Piknik Szybowcowy „Leszno. Rozwiń Skrzydła”; w  Nowym Tomyślu Jarmark Chmielo-Wikliniarski i Spotkania Młodych Plecionkarzy; w Turku 18. Turkowskie Prezentacje Teatrów Ulicznych TURKOSTRADA oraz Festiwal „Mehofferowskie klimaty”    . Turyści często poszukiwali miejsc zapewniających wyciszenie i wypoczynek na łonie natury. Wielkopolska Organizacja Turystyczna proponowała im m.in. pozycję „Szlaki turystyczne na obszarach chronionych w Wielkopolsce”. Bardzo liczną grupę stanowili amatorzy aktywnego wypoczynku, w tym przede wszystkim wycieczek rowerowych i kajakowych. To do nich adresowano foldery  „Turystyka wodna w Wielkopolsce”, „Szlaki rowerowe” i inne.

Duże zainteresowanie gości GLOB wzbudzały szlaki turystyczne przebiegające przez tereny Wielkopolski, w tym m.in: Szlak Piastowski, Szlak Cysterski, Szlak Bursztynowy, Szlak Szkocki. Goście entuzjastycznie reagowali na informacje o tym, że ślady GPS wielkopolskich szlaków rowerowych można nieodpłatnie pobrać z Internetu.

Goście targów GLOB 2011 przykładali wielką wagę do staranności wykonania i wartości merytorycznej broszur informacyjnych.
   
Wystąpienie promocyjne Wielkopolski podczas XVII Międzynarodowych Targów Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB 2011 w Katowicach należy uznać za bardzo udane. Zainteresowanie mieszkańców Aglomeracji Śląskiej materiałami promocyjnymi dotyczącymi turystyki w województwie wielkopolskim było bardzo duże. Wysoka frekwencja podczas GLOB 2011 to dobry prognostyk przed przyszłoroczną edycją tej ważnej imprezy.

Pozostałe aktualności