Aktualności

Przyznano odznaczenia resortowe "Za Zasługi dla Turystyki"

Nazwa

  Obchody Światowego Dnia Turystyki mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym- przekonuje Polska Organizacja Turystyczna. Polska jest aktywnym członkiem Światowej Organizacji Turystyki od 1975 roku. Doroczne święto turystyki przypada na 27 września, dzień ten ustanowiony został w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), działającej z ramienia ONZ.Gala ogólnopolska Światowego Dnia Turystyki, w roku obchodów 10- lecia Polski w Unii Europejskiej, odbyła się w Domu Dochodowym w Warszawie. Uroczystości miały najwyższą rangę, bowiem podczas gali The American Academy of Hospitality Sciences uhonorowała Polskę za Gościnność swoją najbardziej prestiżową nagrodą Six Star Diamond Award. Nagrodę dla Polski odebrał Pan Andrzej Biernat- Minister Sportu i Turystyki. Z okazji ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki, 18 września 2014 roku w Warszawie odbyła się także uroczystość wręczenia odznaczeń „Za Zasługi dla Turystyki” nadanych przez Ministra Sportu i Turystyki. Wyróżniono osoby i instytucje, które poprzez swoją działalność w sposób szczególny przyczyniły się w ostatnim czasie do rozwoju i promocji polskiej turystyki.

 
Minione wydarzenie było niezwykle ważne dla członków Związku Miast i Gmin Nadnoteckich mającego siedzibę w Nakle nad Notecią, bowiem Minister Sportu i Turystyki wyraźnie docenił działania samorządowe miast i gmin nadnoteckich, prowadzone na rzecz rozwijania turystyki wodnej i promocji śródlądowych dróg wodnych. Tylko trzy osoby z całej Wielkopolski znalazły się w ścisłym gronie wyróżnionych. Odznaczenie resortowe „Za Zasługi dla turystyki” otrzymali: Pan Franciszek Strugała Burmistrz Czarnkowa (Prezes Zarządu Związku;orędownik zrównoważonego rozwoju, autor publikacji nt. turystyki wodnej i dróg wodnych, współtwórca wielu projektów znaczących dla turystyki) i Pan Marek Tchórzka Wójt Gminy Drawsko (Skarbnik Zarządu Związku;wieloletni samorządowiec, propagator wielu działań mających na celu rozwój inwestycji w Gminie Drawsko) oraz Pani Ewa Przydrożny Dyrektor Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej w Poznaniu (większość swojej kariery zawodowej poświęciła turystyce, z powodzeniem wprowadza profesjonalne formy promocji produktów turystycznych województwa wielkopolskiego. Z dużym powodzeniem koordynuje promocję szlaku wodnego Wielkiej Pętli Wielkopolski ). Odznaczenia przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki wręczyła naszym laureatom Pani Wiceminister Katarzyna Sobierajska, szczerze gratulując wszystkim ich dotychczasowych osiągnięć, którymi zasłużyli się dla rozwoju i promocji polskiej turystyki.
 
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w Czarnkowie i Drawsku od roku 2011 funkcjonują nowoczesne przystanie wodne, które oferują usługi kompleksowe dla turystów- wodniaków na europejskim poziomie. Samorządy gminne Miasta Czarnków i Gminy Drawsko zrealizowały w ostatnim czasie projekty promocyjne związane z turystyką wodną - „Statkiem na Euro 2012” oraz podprojekt „Statkiem na Areny Euro 2012.” Realizacja tych przedsięwzięć to przede wszystkim był aktywny udział w krajowych i zagranicznych targach, wystawach, imprezach branżowych. Projekty przyczyniły się znacząco do aktywizacji szlaku wodnego Wielkiej Pętli Wielkopolsko- Lubusko- Kujawsko- Pomorskiej. Zagospodarowane przez gminy nabrzeża Noteci są „bramami” do licznych atrakcji turystycznych na lądzie. Wybudowane przystanie stanowią centra rekreacyjne nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców, którzy coraz chętniej wolny czas spędzają nad rzeką. Nowo wybudowane przystanie na Noteci służą turystom i przyciągają wodniaków, nie tylko z Polski, ale także z zachodniej Europy. Dzięki podejściu sieciowemu dzisiaj wodniacy mają możliwość cumowania w kilku bezpiecznych przystaniach i miejscach cumowania na szlaku Noteci.  Włodarze samorządów gminnych Miasta Czarnków i Gminy Drawsko- dotychczasowi laureaci ogólnopolskiej „Nagrody Przyjaznego Brzegu” za budowę przystani na Noteci oraz Medalu Mercurius Gedanensis za wspólnie zrealizowany innowacyjny produkt turystyki wodnej „Statkiem na Euro 2012”, tym razem znowu mogą mieć słuszne powody do dumy. W obu przypadkach wspomnieć należy, że samorządowcy wykazali się skutecznością w pozyskiwaniu środków unijnych na realizację zadań z zakresu turystyki w gminach. Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Turystyki” przypieczętowały ich dotychczasowe osiągnięcia. Natomiast odznaczona „Za Zasługi dla Turystyki” Pani Ewa Przydrożny, która koordynuje promocję szlaku wodnego Wielkiej Pętli Wielkopolski w ramach projektu pn. Kompleksowa promocja markowego produktu turystyki wodnej Wielka Pętla Wielkopolski (WRPO 2007-2013) po raz kolejny udowodniła swoją postawą, jak potrzebna jest równoczesna silna promocja zrealizowanych inwestycji w obszarze dróg wodnych, tym bardziej jeśli jest to promocja nowatorska i oparta na wielopłaszczyznowej współpracy na rzecz całej drogi wodnej i budowaniu spójnego produktu turystycznego. To wyróżnienie również pokazuje, że problematyka rozwoju śródlądowych dróg wodnych jest tematem coraz bardziej dostrzeganym nie tylko na szczeblu regionalnym.
 
Oprawę artystyczną minionej uroczystości stanowił pokaz „Światło i Dźwięk - Moda na Mazowsze.” Spektakl, przygotowany przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną w sposób nowatorski, pokazał jak wiele atrakcji kryje w sobie Mazowsze i ile inspiracji można czerpać z bogatej tradycji tego regionu.Galę wręczenia nagród wspaniale prowadzili: Pani Jolanta Grus Dyrektor Biura Komunikacji w Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Pan Olivier Janiak znany prezenter i dziennikarz.
Pełna lista odznaczonych w roku 2014 na stronie www.pot.gov.pl . Gratulacje dla wszystkich!
 
Hanna Forbrich
Dyrektor Biura ZMiGN
 
 
 
Lista odznaczonych w 2014 roku odznaką Ministra Sportu i Turystyki
„Za Zasługi dla turystyki”
 ( źródło informacji: www.pot.gov.pl )
 
 
Piotr Chrobak - aktywny działacz samorządowy, realizator 12 projektów unijnych z obszaru turystyki w województwie opolskim.
Tadeusz Ferenc - wieloletni Prezydent Rzeszowa, laureat prestiżowego wyróżnienia Europejczyk Roku, propagator wielu inicjatyw turystycznych, innowator wielu rozwiązań promujących Rzeszów.
Piotr Franaszek - dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i Prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, ekspert w zakresie marketingu terytorialnego i turystyki.
Krystyna Hartenberger-Pater – dyrektor Pomorskiej ROT, specjalista od pozyskiwania środków unijnych, jak i w zarządzaniu nimi, odpowiedzialna w Regionie Pomorskim za przygotowanie i realizację projektów ze środków unijnych.
Wiesław Kapel - realizator projektów z zakresu turystyki finansowanych ze środków UE, pomysłodawca powstania Kresowej Osady w Baszni Dolnej, popularyzator turystyki województwa podkarpackiego.
Andrzej Jakub Kawecki - pomysłodawca i współorganizator całodobowej informacji turystycznej, współtwórca zagospodarowania zbocza Antałówki, założyciel Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, wieloletni działacz turystyki.
Andrzej Kościuk - aktywny beneficjent funduszy europejskich, realizator 21 projektów dofinansowanych ze środków unijnych.
Czesław Kazimierz Kręcichwost - laureat wielu prestiżowych odznaczeń i wyróżnień, współzałożyciel euroregionu Glacensis, który odnosi znaczące sukcesy w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu środków pomocowych dla Kudowy Zdroju.
Justyna Jedlińska – przez szereg lat związana z promocją turystyczną Łodzi, obecnie Dyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej.
Dorota Lachowska - dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, szczególne zasługi poczyniła w zakresie rozbudowy systemu informacji turystycznej oraz wzmocnienia rozpoznawalności regionu lubelskiego.
Anna Niedźwieńska - współtwórca programów promocji i rozwoju oferty turystycznej Małopolski. Współorganizator projektów turystycznych finansowanych ze środków unijnych, założycielka Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Andrzej Pabich - właściciel ZOO w Borysewie, przedsiębiorca skutecznie pozyskujący środki na rozwój jednej z największych atrakcji województwa łódzkiego.
Jacek Piorunek - inicjator wielu projektów inwestycyjnych mających wpływ na rozwój turystyki i atrakcyjności regionu Podlasia.
Ewa Przydrożny - dyrektor Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, większość swojej kariery zawodowej poświęciła turystyce, z powodzeniem wprowadza profesjonalne formy promocji produktów turystycznych województwa wielkopolskiego. Z dużym powodzeniem koordynuje promocję szlaku wodnego Wielkiej Pętli Wielkopolski.
Aleksandra Stocka - zaangażowana i wieloletnia działaczka w turystyce realizująca wiele ważnych dla Małopolski projektów podnoszących konkurencyjność i atrakcyjność Regionu.
Franciszek Strugała orędownik zrównoważonego rozwoju, autor publikacji nt. turystyki wodnej i dróg wodnych, współtwórca wielu projektów znaczących dla turystyki, Burmistrz Czarnkowa.
Jerzy Szczepankowski - przedsiębiorca, biznesmen umiejętnie wykorzystujący możliwości rozwoju poprzez wykorzystanie środków unijnych, pomysłodawca Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.
Marek Tadeusz Tchórzka - wieloletni samorządowiec, propagator wielu działań mających na celu rozwój inwestycji w Gminie Drawsko.
Mariusz Jerzy Zaborowski - działacz na rzecz wspierania lokalnego rozwoju turystyki, koordynator wielu działań promujących walory turystyczne regionu konińskiego i całej Wielkopolski. Burmistrz Ślesina.
Ryszard Zwojewski - ekonomista, samorządowiec, podwójny laureat Nagrody Ministra Rozwoju Regionalnego Eurolider, realizator 13 projektów turystycznych wspartych ze środków unijnych.
Tomasz Cichocki – kapitan, żeglarz, podróżnik, autor promujący Polskę w Europie i w świecie.
Adam Sebastian Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, propagator turystyki, współtwórca jednego z największych w kraju projektów Promocja Tras Rowerowych w Polsce Wschodniej.
Waldemar Miśko – prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, inicjator powołania Lokalnej Organizacji Turystycznej Dorzecza Parsęty, współtwórca wielu projektów o charakterze turystycznym i przyrodniczym, Burmistrz Gminy Karlino oraz Przewodniczący Zarządu Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.
Odznaczenia - instytucje:
Kopalnia Soli WIELICZKA - obiekt unikatowy, zabytek, muzeum, rozpoznawalna marka turystyczna w świecie, jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce i Europie. 
Muzeum Powstania Warszawskiego - atrakcyjny i obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Warszawy. Muzeum pełniące funkcje edukacyjne, badawcze, wydawnicze, nadające tożsamość miastu. 
Delphia Yachts KOT Sp. j. - producent jachtów i propagator turystyki aktywnej. Przedsiębiorstwo wykorzystujące środki unijne. Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. 
Nadleśnictwo Baligród - beneficjent wielu środków unijnych i realizator inicjatyw służących poprawie infrastruktury w województwa podkarpackim. 
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia Pro Carpathia - realizator i propagator licznych projektów turystycznych przy wsparciu środków unijnych, twórca ośrodków pierwszego kontaktu i informacji dla partnerów z krajów UE. 
Lokalna Grupa Działania Bory Tucholskie - prężny beneficjent środków unijnych na rzecz rozwoju turystyki, integrator sektora turystycznego działający w zakresie zrównoważonej turystyki.
Muzeum Okręgowe w Toruniu - uczestnik programów i projektów unijnych, dzięki którym unowocześniono i poszerzono ofertę Muzeum, pełniące funkcje dydaktyczne i wydawnicze. 
Muzeum Wsi Radomskiej - skansen realizujący kilkuletnie programy wspierane z funduszy unijnych w zakresie turystyki w regionie, zwiększający atrakcyjność regionu i rozpoznawalną markę.
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze - centrum koncertowo-teatralne, które w aktywny sposób pozyskuje środki unijne na rozwój siedziby i parku, zwiększające atrakcyjność Północnego Mazowsza.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - jeden z ważniejszych punktów na mapie turystycznej Mazowsza, wizytówka północno-zachodniej jego części. Laureat wielu nagród i realizator wielu projektów unijnych.
Muzeum Mazowieckie w Płocku - ponadregionalna wizytówka Mazowsza, beneficjent środków z funduszy operacyjnych.
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca MAZOWSZE im. T. Sygietyńskiego - jeden z największych zespołów artystycznych i jedyna w swoim rodzaju wizytówka Mazowsza na arenie światowej, aktywnie działający na polu zdobywania środków finansowych z UE.
Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA - inicjator wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, tworzenia warunków dla rozwoju turystyki. Koordynator projektów z wykorzystaniem funduszy europejskich.
 

Pozostałe aktualności