Aktualności

Złoty Kodeks Gnieźnieński na liście programu UNESCO "Pamięć Świata"

Nazwa

Staraniem Archiwum Archidiecezjalnego jedna z najpiękniejszych i najcenniejszych ksiąg w Polsce, Złoty Kodeks Gnieźnieński, zostanie wpisany na Listę Krajową programu "UNESCO" "Pamięć Świata". 

Złoty Kodeks Gnieźnieński – „Codex Aureus Gnesnensis”, jest cały napisany złotem na purpurowym tle, z 24 całostronicowymi iluminacjami przedstawiającymi głównie sceny z życia i męki Chrystusa i przepięknymi romańskimi inicjałami z XI wieku. Najprawdopodobniej jest to dar Bolesława Śmiałego dla Katedry Gnieźnieńskiej. 

Program UNESCO „Pamięć Świata” (Memory of the World) został utworzony w roku 1992. Jego celem jest podejmowanie działań, służących zachowaniu, ratowaniu i udostępnianiu dziedzictwa dokumentacyjnego. Najbardziej widocznym przejawem działalności Programu jest międzynarodowa Lista, na którą wpisywane są obiekty o światowym znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym. Aktualnie Lista obejmuje 238 dokumentów. Oprócz Listy międzynarodowej tworzone są rejestry, gromadzące obiekty o szczególnym znaczeniu dla poszczególnych krajów i regionów. 

Obok Złotego Kodeksu na Liście Krajowej znajdują się m.in.: Autograf dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus; akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 roku, rękopisy Fryderyka Chopina w zbiorach Biblioteki Narodowej i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podziemne archiwum getta warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma), tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980. 

Na światowej liście znajdują się m.in.: Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela (Francja); rękopis Symfonii Nr 9 d-moll, op.125 Beethovena (Niemcy); Dziennik wyprawy Jamesa Cooka (Australia); czy najstarsza inskrypcja islamska (Arabia Saudyjska). 

Uroczystość inauguracyjna Listy Krajowej odbędzie się 4 maja br, prawdopodobnie w pałacu Prezydenckim w Warszawie. 


Pozostałe aktualności