Aktualności

Wielkopolska na targach turystycznych w Holandii

Nazwa

Tegoroczne Targi Vakantiebeurs 2011 w Utrechcie w Holandii (11-16 stycznia 2011) zgromadziły wedle pierwszych szacunkowych obliczeń 100 tys. zwiedzających. Znaczną ich część stanowili turyści planujący długą podróż camperem po Europie Środkowo-Wschodniej.

Region Wielkopolski wraz z Miastem Poznań zaprezentował swoją ofertę turystyczną w ramach Polskiego Stoiska Narodowego. Wyczerpujących informacji nt. pobytu w regionie udzielali dwaj przedstawiciele Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, przedstawiciel Miasta Poznania, a także pracownicy Olandii - obiektu hotelowo-konferencyjnego uzupełnionego o Skansen Olenderski (olendrzy - osadnicy z terenów należących obecnie do Holandii, którzy zaczęli osiedlać się na terenach polskich ok. XVIw.)

Partnerami Wielkopolski podczas Vakantiebeurs 2011 byli: Poznań, Organizacja Turystyczna Leszno-Region, Kalisz, Piła, Powiat Nowotomyski i Olandia.

Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się foldery na temat campingów (dostępne w angielskiej, a także w holenderskiej wersji językowej), obszarów przyrody chronionej, Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych oraz dróg wodnych i szlaków konnych. Turysta holenderski doceniał miejsca wypoczynku zapewniające możliwość obcowania z przyrodą i jednoczesne sąsiedztwo campingu. Osobną grupę stanowili amatorzy atrakcji związanych z życiem i twórczością Fryderyka Chopina (m.in. Pałac w Antoninie).

Podobnie jak w latach ubiegłych, Holendrzy poszukiwali propozycji łączących aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem urokliwych miast, np. Poznania, Leszna i okolic lub Kalisza, które cieszą się na tym rynku rosnącą popularnością.

Niezmiennie, najbardziej docenianymi atrakcjami Poznania były: Starówka z renesansowym ratuszem, Katedra na Ostrowie Tumskim, Jezioro Malta, Trakt Królewsko-Cesarski. Z dużym zainteresowaniem spotkały się informatory nt. bazy noclegowej i gastronomicznej stolicy regionu. Część pytań dotyczyła Miasta Poznania w kontekście EURO 2012 - turyści pytali m.in. o stadion piłkarski i tradycje sportowe stolicy Wielkopolski.

Turyści podróżujący samochodami lub koleją doceniali dogodne położenie Wielkopolski i jej sąsiedztwo z Niemcami (Holendrzy często zwiedzają kilka krajów podczas jednych wakacji). To do nich swoją ofertę kierowała Olandia nazywana "małą Holandią  w Polsce". Zlokalizowany ok. 70 km od Poznania i 120 km od granicy z Niemcami obiekt wyraźnie nawiązuje w swoim wystroju i atrakcjach dodatkowych do kultury holenderskiej, przez co wzbudził powszechne zainteresowanie zwiedzających targi Vakantiebeurs.

Polskie Stoisko Narodowe odwiedził Ambasador RP, minister Janusz Stańczyk, który zapoznał się z ofertami regionów, w tym także Wielkopolski. Warto odnotować, że promocja Polski w Holandii spotkała się z zainteresowaniem mediów holenderskich, a także Telewizji Polonia.

Pozostałe aktualności