Aktualności

Międzynarodowe Targi Turystyczne VACANTIEBEURS w Utrechcie w roku 2013 w dniach od 8 do 13 stycznia

Tegoroczne Targi Vakantiebeurs 2013 w Utrechcie w Holandii (8-13 stycznia 2013) zgromadziły ponad 1.400 wystawców z całego świata, a liczba odwiedzających  wedle pierwszych szacunkowych obliczeń, to ponad 100 tys. zwiedzających. Znaczną ich część stanowili turyści planujący długą podróż camperem lub samochodem po Europie Środkowo-Wschodniej.

Polskie stoisko zostało w tym roku zorganizowane indywidualnie przez 2 regiony – Wielkopolskę i Śląsk oraz biuro podróży Simonse Tours. Organizatorem stoiska promocyjnego Wielkopolski była Wielkopolska Organizacja Turystyczna. Polska Organizacja Turystyczna ponownie nie podjęła się organizacji Polskiego Stoiska Narodowego.

Wyczerpujących informacji nt. pobytu w regionie udzielali dwaj przedstawiciele WOT. Prezentowano ofertę produktów turystycznych regionu, w tym turystyki aktywnej, kulturowej, kolejowej, szlaków na obszarach chronionych, szlaków rowerowych oraz największych atrakcji Wielkopolski. Partnerami Wielkopolski podczas Vakantiebeurs 2013 byli: Miasto Kalisz, Powiat Gnieźnieński, Centrum Konferencji i Wypoczynku Olandia w Prusimiu, Pałac w Baborówku oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Agroturystyczne.

Wystrój stoiska stanowiły zdjęcia promujące turystykę aktywną – rowerową oraz Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu.

Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się foldery na temat campingów (dostępne w holenderskiej, a także angielskiej w wersji językowej), szlaków turystycznych na obszarach przyrody chronionej, Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych oraz dróg wodnych i szlaków konnych. Uwagę zwiedzających zwracały również foldery na temat Kuchni Wielkopolskiej, Mapa atrakcji kulturowych oraz Zabytkowy i Rozrywkowy Poznań. Jako źródło informacji o bazie noclegowej służył folder Turystyka Biznesowa, Agroturystyka w Wielkopolsce oraz foldery obiektów noclegowych.

Turysta holenderski zasięgając informacji o regionie przygotowany był już do jego zwiedzenia (zaplanowany przyjazd) i oczekiwał konkretnych informacji takich jak m.in. miejsca noclegowe, campingi o wysokim europejskim standardzie oraz miejsca dotyczące tematyki kulturowej związanej z początkami Państwa Polskiego. Użyteczną okazała się mapka Autostrada Wielkopolska, która pozwoliła przekazać szczegółowe informacje związane z dojazdem do regionu. Poruszana była kwestia bezpieczeństwa pojazdów, znajomości języków obcych w miejscach turystycznych oraz

Holendrzy poszukiwali  propozycji łączących aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem urokliwych miast, np. Poznania, Leszna i okolic lub Kalisza i Gniezna. Interesował ich również kalendarz najciekawszych imprez kulturalnych w regionie, który prezentował folder nt. Największych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce. Planowane wyjazdy z reguły nie były pierwszymi – bardzo duża część zwiedzających deklarowała ponowne odpowiedzenie regionu. Cele przyjazdów dotyczyły wypoczynku wakacyjnego połączonego ze zwiedzanie, odwiedzin rodziny i znajomych oraz chęci odkrywania nowych miejsc w Polsce (po wcześniejszym odwiedzeniu miejsc takich jak Gdańsk, Kraków i Wrocław).

Oprócz pytań związanych stricte z turystyką zapytania dotyczyły również  dziejów historycznych Polski, takich jak np. podziałów kraju po rozbiorach. Pojawiały się również pytania  praktyczne takie jak np. koszty przejazdu przez autostradę A2 oraz ceny benzyny, a także zwyczaje weselne w Polsce.

Odwiedzający obdarowywani byli drobnymi gadżetami oraz częstowani cukierkami „krówkami”, a także piernikami w kształcie wiatraków przygotowane przez Centrum Konferencji i Wypoczynku Olandia w Prusimiu.

Największym mankamentem wzbudzającym duże niezadowolenie odwiedzających był brak reprezentacji najważniejszych destynacji polskich – Krakowa, Warszawy, Warmii i Mazur, Dolnego Śląska, Gdańska, Pomorza i Pomorza Zachodniego oraz Podlasia.

Głównymi obszarami zainteresowań Holendrów planującymi przyjazd do Polski jest turystyka kulturowa – zwiedzanie miast i miasteczek oraz ich największych atrakcji, a w związku z tym niedroga, dobra i dobrze zlokalizowana baza noclegowa. Dużo więcej zapytań niż w poprzednich latach dotyczyło szlaków turystycznych na obszarach cennych przyrodniczo – parkach narodowych i krajobrazowych w Polsce.
                         
Opracowanie WOT
Poznań, 28.01.2013 r.
 

Pozostałe aktualności