Aktualności

Nowa "stara" miejscowość w Wielkopolsce - Pola Lednickie

Nazwa

Od 1 stycznia 2013 roku, dotąd potocznie używana i powszechnie znana nazwa ‘Pola Lednickie’,  nabrała mocy urzędowej. Co za tym idzie? ‘Pola Lednickie’ stały się odrębną miejscowością na mapie Polski.

Przypomnijmy, że Pola Lednickie, to część wsi Imiołki, leżącej nad Jeziorem Lednickim, w Powiecie Gnieźnieńskim, niedaleko głównej trasy Poznań – Gniezno. Jest to miejsce szczególne, dla wielu młodych chrześcijan, spotykających się tu od 1997 roku na tzw. Ogólnopolskich Spotkaniach Młodzieży Lednica 2000. Rokrocznie uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy osób. Jest to niezamieszkały obszar należący do Klasztoru Ojców Dominikanów w Poznaniu, Domu Zakonnego Ojców Dominikanów w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Lednica 2000, na którym znajduje się Brama III Tysiąclecia w kształcie ryby.
 
Na prośbę Rady Gminy Kiszkowo, do której z inicjatywą ustalenia nazwy miejscowości  Pola Lednickie wystąpiło Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów oraz poznańskie Stowarzyszenie Lednica 2000. Wojewoda wielkopolski  przedłożył wniosek Komisji  Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych  w sprawie nadania nazwy, a komisja odniosła się do niego pozytywnie.
 
Nowo powstała miejscowość nie będzie stanowiła osobnego obrębu ewidencyjnego i będzie położona na obszarze obrębu ewidencyjnego wsi Imiołki.
 
Uroczyste nadanie  odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 stycznia w samo południe z udziałem prymasa Polski abpa Józefa Kowalczyka oraz wicewojewody wielkopolskiego, a także starosty, wójtów i sołtysów.
 
Źródło:

Pozostałe aktualności