Aktualności

Wielkopolska regionem partnerskim NA STYKU KULTUR 2011

Nazwa

W dniach 25-27 lutego 2011 odbędą się XVII Międzynarodowe Targi Turystyczne Na Styku Kultur 2011 w Łodzi. Regionem partnerskim tegorocznej edycji będzie Wielkopolska, która obok kompletnych informacji na temat: bazy noclegowej, aktywnego wypoczynku, obszarów przyrody chronionej oraz unikalnych zabytków przygotowała dla zwiedzających mnóstwo atrakcji dodatkowych.

Wielkopolska zaprezentuje się w Łodzi pod hasłem "Wielka historia. Wielka przygoda". Goście poznają miejsca związane z początkami Państwa Piastów. Postaramy się także zainspirować gości do wybrania się na spływ kajakowy, eskapadę rowerową, pieszą lub na końskim grzbiecie. Promowane będą miejsca o unikalnych walorach przyrodniczych. Specjalnie opracowane, tematyczne szlaki pomogą w wyborze najciekawszych scenariuszy wycieczek po Wielkopolsce! Nie zabraknie również informacji o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych.

Partnerami Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej podczas NA STYKU KULTUR 2011 są:

Poznańskie Towarzystwo Agroturystyczne
Organizacja Turystyczna Leszno – Region
Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki
Miasto Konin wraz z Powiatem Konińskim
Miasto Poznań
Miasto Turek
Miasto Kalisz
Miasto Piła
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
RTM Sp. z o.o. - Kompleks "Olandia"

Atrakcje dodatkowe

Każdy wybierze coś dla siebie spośród szeregu atrakcji przygotowanych specjalnie na targi w Łodzi. Sporo zabawy, zwłaszcza najmłodszym widzom, dostarczą pokazy interaktywne, m.in. własnoręczne wyplatanie koszy z wikliny, czy sklejanie kwiatów z papieru. Ponadto, gwarantujemy degustacje tradycyjnych potraw regionalnych, tj. pyry z gzikiem, obsyponka, pyrczok, pasztet z gęsi. Dorosłym zaproponujemy degustację wina owocowego z czarnej porzeczki firmy Vin – Kon wpisanego na listę „Produktów Regionalnych i Tradycyjnych z Wielkopolski”. Na stoisku codziennie rozgrywane będą konkursy z nagrodami (m.in. konkursy gwary poznańskiej). Do wygrania m.in. vouchery pobytowe ufundowane przez ośrodki hotelowe z Wielkopolski oraz atrakcyjne zestawy gadżetów turystycznych. Również na scenie program rozrywkowy zaprezentuje kabaret Dziura z Bukówca oraz zespół beatbox "Hapaszany" z Miasta Turek.

Hity turystyczne Wielkopolski

Wielkopolska wyróżnia się nieprzeciętną spuścizną kulturową. To tutaj przed ponad tysiącem laty kształtowało się Państwo Polskie. Pozostałości archeologiczne z tych odległych czasów można po dzień dzisiejszy odkrywać na Szlaku Piastowskim wiodącym z Poznania, przez Ostrów Lednicki, Gniezno i Biskupin, po Grzybowo. Równie magiczna będzie wizyta w Kaliszu - mieście o najstarszej pisanej metryce w Polsce. Warto przenieść się w czasie i zajrzeć do Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu (najstarsza, historyczna dzielnica Kalisza). Dzieci będą zachwycone wycieczką zrekonstruowaną łodzią św. Wojciecha po rzece Prośnie.

Województwo Wielkopolskie szczyci się wyjątkowo gęstą siecią oznakowanych tras rowerowych. Korzystając z tego dobrodziejstwa, można lepiej poznać region, gdyż wiele tras wytyczono w sąsiedztwie zabytków architektury lub obszarów o wysokich walorach krajoznawczych. Za pośrednictwem strony internetowej www.gpswielkopolska.pl każdy rowerzysta może bezpłatnie ściągnąć ślady GPS wszystkich wielkopolskich tras rowerowych. 

Amatorom pieszych wędrówek oferujemy ogromne obszary leśne, aż 13 parków krajobrazowych, park narodowy i liczne rezerwaty  przyrody chronionej. W jednym z nich, w Drawieńskim Parku Narodowym żądni mocnych wrażeń znajdą jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Polsce, wyróżniający się wartkim nurtem i naturalnymi przeszkodami w postaci zwalonych drzew. Kajakarze chętnie spływają również rz. Rurzycą, Wełną i Piławą oraz drogami wodnymi Wielkiej Pętli Wielkopolski.

Udając się w południowo – zachodnie rejony Wielkopolski nie sposób nie zauważyć unikalnych zabytków kolejnictwa – jak choćby przepiękne dworce, kolejki wąskotorowe i parkowe. Niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym symbolem kolejowej Wielkopolski jest Parowozownia w Wolsztynie. To jedyne miejsce w całej Europie,  gdzie każdego dnia można zobaczyć stary parowóz wyruszający w trasę z planowym pociągiem osobowym. Pociągi prowadzone przez lokomotywę parową codziennie kursują na trasie Poznań – Wolsztyn. Podróż w jedną stronę zajmuje około dwóch godzin. Wystarczy kupić zwykły bilet.

Silnym atutem naszego regionu są urozmaicone, oznakowane szlaki konne. Wielu amatorów jazdy w siodle wybiera się na kilkudniowe rajdy i podróżuje np. od pałacu do pałacu, wzdłuż malowniczych jezior, czy szlakami wiodącymi w okolicy zabytków architektury sakralnej. Nocleg nie jest żadnym problemem, gdyż jeźdźcy mogą wybierać z szerokiej oferty gospodarstw agroturystycznych i stadnin. Co więcej, każdy może podnieść swoje umiejętności jazdy konnej. Prężnie działające ośrodki jeździeckie oferują profesjonalne kursy na wszystkich poziomach zaawansowania.

To nie wszystkie perełki, które każdy może odkryć w Wielkopolsce. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych NA STYKU KULTUR, gdzie chętnie udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące pobytu w naszym regionie.

Kontakt

Informacji nt. wystąpienia promocyjnego Wielkopolski na targach NA STYKU KULTUR udziela Wielkopolska Organizacja Turystyczna, e-mail: promocja@wot.org.pl, tel. 61 66 45 243, www.wot.org.pl, www.wielkopolska.travel
 

Pozostałe aktualności