Aktualności

Punkt Widokowy w Dusznie oficjalnie otwarty

 Rok od spalenia poprzedniej wieży i 70 lat od pierwszej zbudowanej przez wojska niemieckie wieży obserwacyjnej w Dusznie na Wale Wydartowskim został oficjalnie otwarty punkt widokowy, będący jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych powiatu. Uroczystość otwarcia odbyła się przy obecności władz Powiatu Gnieźnieńskiego, Gminy Trzemeszno oraz samorządu województwa wielkopolskiego. 

 
Inwestycja została zrealizowana ze środków pochodzących z trzech budżetów – powiatu, gminy i województwa. Koszt wykonania prac budowlanych wyniósł 139 tys. zł.
 
Wieża została posadowiona na istniejących czterech stopach fundamentowych o wymiarach 1 m x 1 m x 1,5 m. Słupy wieży (jak i wszystkie pozostałe elementy drewniane na punkcie) zostały wykonane z drewna modrzewiowego klasy 1, mocowanego w rury kotwiące śrubami, podobnie jak pomosty widokowe oraz schody. Dach również został wykonany z drewna modrzewiowego klasy 1, dodatkowo pokryty blachodachówką. Całość konstrukcji została zaimpregnowana środkami owadobójczymi. Wykonana została instalacja odgromowa z drutu ocynkowanego i benarki ocynkowanej ułożonej w odległości 0,6 m wokół wieży. Konstrukcja drewniana została zabezpieczona przez pomalowanie specjalnymi środkami drewno-ochronnymi  w celu nierozprzestrzeniania się ognia. Cały teren został okrawężnikowany betonowymi krawężnikami ogrodowymi. Teren miejsca widokowego został ogrodzony płotkami myśliwskimi o wysokości 80 cm. Ponadto, uzupełniono braki w zieleni.
 
Punkt widokowy wygląda identycznie jak przed spaleniem w nocy z 16/17 września 2011 roku. Na takie rozwiązanie wpłynęło kilka argumentów. Wieża mocno utrwaliła się
w świadomości mieszkańców i turystów, a jej dotychczasowy wygląd funkcjonuje w wielu materiałach promocyjnych wydanych nie tylko przez Powiat Gnieźnieński (również m.in.
w materiałach Wielkopolskiej Organizacji Turystyczne
j). Punkt Widokowy w Dusznie stanowi dodatkowo element szlaku architektury drewnianej w Powiecie Gnieźnieńskim.
I stąd, wieża znajduje się na tablicach informacyjnych ustawionych w wielu miejscach na terenie powiatu (w ramach projektu unijnego realizowanego przez Powiat Gnieźnieński
w latach 2010 – 2011).
Ponadto wzorowanie się na wcześniejszej dokumentacji punktu widokowego przełożyło się pozytywnie na czas podjętych prac związanych z odbudową tej zniszczonej atrakcji turystycznej, jak również na koszt całej inwestycji.
 
W roku przyszłym władze powiatu planują przywrócić utraconą w wyniku pożaru płaskorzeźbę z brązu przedstawiającą różę wiatrów, która była przytwierdzona
do najwyższej platformy widokowej. Rzeźba powstała w ramach projektu unijnego zrealizowanego w latach 2010/11 przez powiat. Spotkała się ona z dużą przychylnością turystów odwiedzających punkt. 

Pozostałe aktualności