Aktualności

Wizyta studyjna "Turystyka industrialna w Wielkopolsce"

Nazwa

W dniach 16-18 czerwca 2010r. Wielkopolska Organizacja Turystyczna zrealizowała wizytę studyjną dla dziennikarzy krajowych. Tematem przewodnim wizyty były zabytki techniki województwa wielkopolskiego.

Wśród zaproszonych dziennikarzy znaleźli się:
- Krzysztof Kobus, autor popularnego portalu internetowego „www.malypodroznik.pl” poświęconego podróżowaniu z dziećmi, autor albumów dla miłośników podróżowania, właściciel agencji fotograficznej Travel Photo, autor licznych artykułów publikowanych na łamach ogólnopolskiej prasy, m.in. „Traveler”, „Podróże”, „Polska Wita”, „Voyage”„National Geographic”, „Rzeczpospolita”, „Kaleidoscope”, „Nasza Piękna Polska”, „Świat&Ludzie”, „Twój Styl”, „Olivia”.
- Monika Bartkowicz, dziennikarka Radia PLUS Zielona Góra, laureatka pierwszej nagrody w VIII edycji Konkursu im. M. Orłowicza dla dziennikarzy promujących polską turystykę w kategorii audycji radiowych.
- Jacek Y. Łuczak, autor m.in. wydanego przez Zarząd Dróg Miejskich przewodnika "Rowerem po Poznaniu".

Podczas trzydniowego pobytu goście mogli odwiedzić miejsca ważne dla turystyki industrialnej w Wielkopolsce. Podróż otworzył zjazd 600 m pod powierzchnię ziemi. Właśnie na takiej głębokości znajduje się Trasa Turystyczna w Kopalni Soli w Kłodawie. Kopalnia jest czynna więc zwiedzając wyeksploatowane komory dziennikarze mogli co chwila spotykać górników powracających, bądź udających się do pracy. Industrialny klimat - wszechobecne maszyny górnicze, przyrządy pomiarowe i magazyny z materiałami wybuchowymi nie przeszkadzały w podziwianiu piękna solnych korytarzy oraz pomieszczeń przygotowanych specjalnie dla turystów – Kaplicy Św. Kingi, sali koncertowej oraz Groty Drakuli.  Historia powstania i opowieści o metodach wydobycia kłodawskich złóż nabrały innego wymiaru kiedy przekazane zostały przez górnika solnego podczas spaceru zawiłym, podziemnym labiryntem.

Dziennikarze odpoczęli na chwilę od techniki w Turku, ciesząc oczy unikalnymi polichromiami Józefa Mehoffera we wnętrzu Kościoła NSJP, aby następnie odkryć przemysłowe dziedzictwo Regionu Kalisza. Zgromadzone w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, k. Kalisza maszyny tkackie, hafciarskie, koronkarskie i przędzalnicze idealnie oddawały klimat dawnego kaliskiego zagłębia tkackiego. Dzięki sporej kolekcji maszyn drukarskich zwiedzający zapoznali się z procesem powstawania druku. Mieli również okazję zapoznać się z cięższą maszynerią, czyli silnikami parowymi. Prawdziwym rarytasem okazała się kolekcja kilkudziesięciu fortepianów i pianin z XIX i XX w. W pobliskim parku zdumieni goście odnaleźli najstarszy żeliwny mostek w Polsce z 1824r.

Drugi dzień wizyty, spędzony w Kaliszu – najstarszym mieście w Polsce świętującym w tym roku 1850-lecie – przybliżył dziennikarzom początki garncarstwa, rymarstwa, kowalstwa i włókiennictwa na Ziemiach Polskich. Wszystko za sprawą wizyty w najstarszej części miasta – Zawodziu, gdzie mieści się Rezerwat Archeologiczny. Ubrani we wczesnośredniowieczne stroje członkowie Towarzystwa Żywej Archeologii przygotowali specjalne pokazy pracy. Goście byli pod wrażeniem i obiecali, że przyjadą tu powtórnie, aby na własne oczy zobaczyć Jarmark Archeologiczny. Tymczasem, udali się do centrum Kalisza, gdzie czekały ich kolejne atrakcje, w tym dwie wystawy artystyczne - jedna poświęcona bursztynowi i jego roli w kształtowaniu się Kalisza, a druga – społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Kalisz. Chwila wytchnienia na kaliskim rynku przyniosła następną niespodziankę - zrekonstruowany wóz kupców rzymskich, którzy przemierzali te ziemie w poszukiwaniu bursztynu.

Choć wizyta studyjna poświęcona była zabytkom techniki, dziennikarze nie mogli pominąć Zamku w Gołuchowie. Potężny obiekt kryje w sobie wiele skarbów za sprawą właścicielki Izabeli Czartoryskiej – miłośniczki i znawczyni sztuki. Podziwiać tu można unikalną kolekcję waz greckich, oryginalne meble i kominki, rzeźby, sztukaterie i obrazy. Zwieńczeniem odwiedzin w Gołuchowie był spacer do zagrody z żubrami, konikami polskimi, dzikami i danielami.

Nazajutrz, podczas zwiedzania Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie dziennikarze odkryli, jak niegdyś pracowano na roli, w cukrowni, w masarni i jak wyglądały ówczesne maszyny i XIX-wieczny folwark. Ciekawostką były woły, które podczas licznych imprez jako jedyne w Polsce są zaprzęgane do prac polowych. Interesująca okazała się wystawa czasowa „Rolnictwo i wieś w plakacie propagandowym Europy Środkowo-Wschodniej”.

Na zakończenie pobytu dziennikarze spotkali się z Markiem Fiedlerem w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Syn słynnego podróżnika i pisarza pokazał pamiątki z licznych wypraw Arkadego Fiedlera po świecie. Zaprezentował wystawę fotografii „W krainie Inków”. Obowiązkowym punktem zwiedzania była oczywiście replika (w skali 1:1) statku „Santa Maria”, na którym Krzysztof Kolumb dotarł do wybrzeży Ameryki.

Dzięki zgromadzonym podczas wyjazdu materiałom tj. nagraniom, zdjęciom i przewodnikom dziennikarze przygotują audycje oraz artykuły o Wielkopolsce. Monika Bartkowicz z Radia PLUS Zielona Góra zapowiedziała, że do września 2010r. powstanie audycja pod roboczą nazwą „Odkrywamy Wielkopolskę”, której celem będzie zapoznanie Lubuszan z atrakcjami turystycznymi województwa wielkopolskiego. Krzysztof Kobus również wykorzysta materiał zdjęciowy z Wielkopolski  w swojej pracy zawodowej. Wszelkie publikacje na bieżąco można sledzić w dziale „Napisali o nas” na stronie internetowej www.wot.org.pl.

Pozostałe aktualności