Aktualności

Wyniki X Edycji Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej 2012

Nazwa

 Szlak Piastowski - zwycięzca tegorocznego etapu regionalnego Konkursu na „ Najlepszy Produkt Turystyczny” przeprowadzonego przez Wielkopolską Organizację Turystyczną otrzymał CERTYFIKAT Polskiej Organizacji Turystycznej 2012.

 

Uroczysta Gala, na której ogłoszono wyniki konkursu na Certyfikat POT odbyła się 27 września br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Certyfikat odebrała Pani Agnieszka Rzempała - Chmielewska Sekretarz Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiegopowołanej przez marszałków województw: Wielkopolskiego - Marka Woźniaka oraz Kujawsko-Pomorskiego- Piotra Całbeckiego.
 
Szlak Piastowski to najstarszy i najgłębiej tkwiący w naszej świadomości szlak turystyczny na terenie Polski. Jest to szlak o niepowtarzalnych walorach historycznych i edukacyjnych zlokalizowany na obszarze dwóch województw – wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Ideą i przesłaniem Szlaku jest prezentacja i udostępnienie autentycznych obiektów historycznych związanych z początkami Polski i początkami religii chrześcijańskiej. W roku 2011, została wyznaczona nowa przestrzeń czasowa Szlaku, ograniczona cezurą do roku 1370, czyli do końca panowania dynastii Piastów oraz związana z tym nowa przestrzeń geograficzna. Zostały przyjęte dwie główne trasy, krzyżujące się w Gnieźnie.  Pierwsza, rozpoczyna się już w Lubiniu, przez Poznań, Pobiedziska, Ostrów Lednicki do  Gniezna, a następnie przez Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Inowrocław, Kruszwicę, Płowce, aż po Brześć Kujawski i Włocławek. Druga trasa przebiega na linii północny zachód – południowy wschód, a więc od Wągrowca poprzez Łekno, Żnin, Biskupin, Gniezno, Grzybowo k. Wrześni, Ląd n. Wartą do Konina i Kalisza, do rezerwatu archeologicznego na Zawodziu - ściśle związanego z okresem rozbicia dzielnicowego i wielkopolską linią Piastów. Gniezno pełni rolę centralnego ośrodka szlaku. Szlak Piastowski to uznana marka, to kulturowe dziedzictwo narodowe.
Certyfikat POT to nagroda dla wyjątkowo atrakcyjnych  Polskich Produktów Turystycznych w Polsce. Certyfikowane produkty zostają objęte programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej. Łącznie w tej edycji konkursu kapituła przyznała 10 Certyfikatów POT oraz trzy wyróżnienia, a spośród nominowanych czterech kandydatów jeden otrzymał Złoty Certyfikat.
 
Opracowanie: Biuro WOT
 

Pozostałe aktualności