Aktualności

Wizyta studyjna dziennikarzy z Belgii pt. "Turystyka aktywna w Wielkopolsce" w dniach 22 - 26 sierpnia 2012r.

W dniach 22-26 sierpnia 2012r. Wielkopolska Organizacja Turystyczna zrealizowała wizytę studyjną dla dziennikarzy z Belgii. Tematem przewodnim wizyty była turystyka aktywna w Wielkopolsce. Wśród zaproszonych dziennikarzy znaleźli się: Kris Clerckx z Magazynu Pasar , Koen Degroote z magazynu rowerowego Grinta oraz Ingrid Moden reporter portalu reiseporter.be i magazynu rowerowego Grinta.
Wizyta studyjna została zaplanowana w taki sposób, aby podczas czterodniowego pobytu goście mogli aktywnie zwiedzić miejsca związane z turystyką rowerową, turystyką wodną oraz turystyką kulturową. Podróż rozpoczęła się od przedpołudniowego zwiedzania zabytków Poznania z przewodnikiem. Po lunchu w hotelu Park goście mieli możliwość zwiedzenia Poznania, jadąc wraz z przewodnikiem – pracownikiem Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu kombinacją dróg rowerowych, począwszy od Jeziora Malta, przez starówkę, wzgórze św. Wojciecha i Cytadelę, skończywszy w Parku Sołackim. Dzień był ładny i słoneczny, co pozwoliło gościom na wykonanie dużej ilości zdjęć. Dzień zakończono kolacją i noclegiem w gospodarstwie agroturystycznym „Dom nad wodospadem” w Nadarzycach koło Sypniewa, którego właściciele i posiłki które przygotowali, zostały bardzo pozytywne ocenione przez gości.
            Drugi dzień wizyty był bardzo aktywny. Dziennikarze byli na całodniowej wycieczce rowerowej, przejechali odcinek północny Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej z Chwalimia do Piły (ok. 60 km). Mimo braku pogody i niemal ciągłych opadów deszczu goście raźno podążali za przewodnikiem udowadniając, iż są fachowcami w dziedzinie turystyki rowerowej. Trasa ma charakter wybitnie przyrodniczy i na trasie nie było bardzo ważnych zabytków, natomiast gościom bardzo spodobał się drewniany kościółek o konstrukcji szachulcowej w Osówce, niedawno w caości odrestaurowany z pomocą środków z UE. Dużą atrakcja był także rybny posiłek w Zajeździe pod Pstrągiem w Płytnicy.  Całkowicie przemoczeni uczestnicy wyjazdu zostali odtransportowani z Piły do Henrykowa, gdzie  - w luksusowych warunkach miejscowego gospodarstwa agroturystycznego – mieli możliwość odpocząć po trudach długiej jazdy. 
            Nazajutrz, najważniejszym punktem programu był spływ kajakowy rzeką Piławą, który zachwycił dziennikarzy i okazał się dla nich największą atrakcją całego wyjazdu, mimo wcześniejszych oporów przed tym punktem programu (pierwotnie zaplanowano cały dzień spływu, który na wczesniejsze życzenie gości został zredukowany do 2 godzin). Następnie uczestnicy wizyty studyjnej zostali przewiezieni do Puszczy Zielonka, gdzie zjedli lunch w Hotel(-ik)-u Rozmaitości w Pławnie. Po nim, w towarzystwie pracowników Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka, odbyli ostatnią już wycieczkę rowerową Pierścieniem dookoła Poznania na Dziewiczą Górę. Na jej szczycie stoi betonowa dostrzegalnia przeciwpożarowa, z platformą widokowa, z której dziennikarze mieli okazje podziwiac rozległe widoki na Puszczę oraz nieodległy Poznań. Wieczorem goście zostali zakwaterowani w Zagrodzie Bamberskiej na poznańskich Jeżycach, a kolację zjedli w restauracji Pod Koziołkami na Starym Rynku. W ostatni dzień pobytu dziennikarze indywidualnie zwiedzali atrakcje turystyczne miasta Poznania, m. in z wielkim zainteresowaniem udali się na wcześniej umówiona wizytę w hotelu Blow Up Hall w Starym Browarze. Dzięki zgromadzonym podczas wyjazdu materiałom tj. nagraniom, zdjęciom i przewodnikom dziennikarze przygotują  artykuły o Wielkopolsce. Zapowiedzieli, że pierwsze artykuły prasowe  ukażą się mediach belgijskich po powrocie. Wszelkie publikacje na bieżąco można śledzić w dziale „Napisali o nas” na stronie internetowej www.wot.org.pl.

Pozostałe aktualności