Aktualności

Tour operatorzy zwiedzają Wielkopolskę

W dniach 22 – 24 września 2010r. tour operatorzy z Województw Wielkopolskiego i Łódzkiego uczestniczyli w study tour organizowanym przez Wielkopolską Organizację Turystyczną. Wśród zaproszonych tour operatorów znaleźli się:
- Marta Kurowska, właścicielka Biura Podróży Leo Travel z Łodzi specjalizującego się w sprzedaży wycieczek po Polsce dla zagranicznych turystów indywidualnych ( http://leotravel.pl )
- Dorota Landowska, reprezentantka Biura Podróży Weiss Travel z Poznania organizującego zwiedzanie Polski i krajów sąsiednich dla grup zorganizowanych ( http://www.weiss-travel.com )
- Katarzyna Roszak, reprezentantka Biura Podróży ATUR z Poznania posiadającego bogatą ofertę wycieczek zarówno dla turystów indywidualnych i grup, jak i ofertę dla firm zainteresowanych organizacją szkoleń (http://www.atur.com )
- Bartosz Naglewicz, reprezentant Biura Podróży Marpol Travel z Szamotuł oferującego m.in. wycieczki tematyczne po Poznaniu ( http://marpoltravel.pl )

Poprzez organizację trzydniowego study tour pn. „Turystyka kolejowa w Wielkopolsce” Wielkopolska Organizacja Turystyczna chciała przekonać tour operatorów do włączenia większej liczby atrakcyjnych miejsc z terenu Wielkopolski do oferowanych przez nich programów wycieczek. Dlatego podczas wyjazdu goście poznali różnorodne oferty turystyczne dostępne w Wielkopolsce – od „wycieczek w czasie” zabytkowymi parowozami i drezynami, przez zwiedzanie zabytków kultury, oferty aktywnego wypoczynku, agroturystykę i turystykę pielgrzymkową, po oferty konferencyjno-biznesowe. Study tour był dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Podróż rozpoczęliśmy w Poznaniu, skąd udaliśmy się w kierunku Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie. W pierwszej kolejności spotkaliśmy się z Dyrektorem MCT, Kasprem Ekertem, który oprowadził nas po obiekcie. Tour operatorzy przekonali się, że Centrum zapewnia gościom bazę noclegową o wysokim standardzie (trzech gwiazdek),  w sumie 112 miejsc noclegowych. Goście mogą tu korzystać z 10 sal konferencyjnych, sal bankietowych, boiska sportowego ze sztuczną trawą i bieżnią tartanową, siłowni, sauny i gabinetu odnowy biologicznej. Istnieje możliwość organizacji spływów kajakowych po Żerkowsko – Czeszewskim Parku Krajobrazowym dla 25 osób, rajdów rowerowych dla grup liczących 115 osób oraz wycieczek autokarowych do Muzeum Adama Mickiewicza, Gołuchowa, Poznania, Kalisza, Gniezna, Rogalina i Kórnika. Goście byli pod dużym wrażeniem bogatej oferty MCT, gdy wyruszali na krótką wycieczkę po „Szwajcarii Żerkowskiej”.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zamku w Gołuchowie. Potężny obiekt kryje w sobie wiele skarbów za sprawą właścicielki Izabeli Czartoryskiej – miłośniczki i znawczyni sztuki. Podziwiać tu można unikalną kolekcję waz greckich, oryginalne meble i kominki, rzeźby, sztukaterie i obrazy. Idealnym zwieńczeniem odwiedzin w Gołuchowie był spacer do zagrody z żubrami, konikami polskimi, dzikami i danielami. Nocleg w urokliwej Karczmie „Stara Stajnia” w Zawidowicach, która zwyciężyła w Plebiscycie Wielkie Odkrywanie Wielkopolski 2010 w Kategorii „Baza noclegowa” zamknął pierwszy dzień study tour.

    Nazajutrz odwiedziliśmy Klasztor Benedyktynów w Lubiniu, od niedawna szczycący się mianem Opactwa. Podczas rozmowy z Przeorem Bratem Izaakiem Kapałą tour operatorzy dowiedzieli się, że klasztor dysponuje 25 miejscami noclegowymi i oferuje turystom wyżywienie, a przede wszystkim – możliwość uczestniczenia w Dniach Skupienia oraz spotkaniach Ośrodka Medytacji. Poznali także metody produkcji lokalnego specjału o 500-letniej tradycji, czyli nalewki w 21 ziół zwanej Benedyktynką.

    Następnie wyruszyliśmy w kierunku stacji w Kunowie. Podziwialiśmy kolejowe eksponaty zgromadzone w Muzeum Kolejnictwa. Siłą własnych mięśni wprawiliśmy drezynę w ruch i wyruszyliśmy w kierunku Bieżynia. Dla wszystkich uczestników była to pierwsza przejażdżka drezyną w życiu, stąd dostarczyła mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Dodatkowo, piękna, słoneczna pogoda sprzyjała podziwianiu malowniczych krajobrazów.
  
Kolejnym punktem study tour była wizyta i obiad staropolski w Skansenie Filmowym Soplicowo. Tour operatorzy wykazali szczególne zainteresowanie nowo powstałą bazą noclegową  w „Folwarku Sopliców”. Niecodzienną atrakcję stanowiły pokazy tresury zwierząt – sokołów, baranów, krowy i osła. Na pamiątkę każdy otrzymał zdjęcie z sokołem.

    Zwieńczeniem drugiego dnia study tour była wycieczka po Przemęckim Parku Krajobrazowym. W roli przewodnika wystąpił Janusz Frąckowiak z Urzędu Gminy Przemęt, który pokazał nam zabytki pocysterskie gminy i nowo powstałą Wieżę Widokową w Olejnicy, skąd roztacza się piękny widok na Wyspę Konwaliową. Zaprezentował także ofertę aktywnego wypoczynku - spływów kajakowych i nordic walking. Tour operatorzy poznali ofertę dwóch gospodarstw agroturystycznych: Zagrody u Rzeźbiarza i Starej Chaty u Kowala. Pierwsze z wymienionych gospodarstw wyróżnia się imponującą Galerią Rzeźby Ptaków i kolekcją płaskorzeźb i rzeźb „Pan Tadeusz”. Oferuje pokazy rzeźbiarstwa, pieczenia chleba w stuletnim piecu i wyrabiania masła. Drugie, jak sama nazwa wskazuje, przygotowuje dla turystów pokazy kowalstwa. Oprócz tego, można uraczyć podniebienie lokalnymi przysmakami, tj. ser smażony, domowej roboty kiełbasa, czy pyszny miód z Pasieki „Kruk” z Siekówka, k. Przemętu.

   Ostatni dzień study tour obfitował w kolejne atrakcje. Tour operatorzy pod opieką Wojciecha Lisa z Urzędu Miasta Wolsztyn zwiedzili unikatową Parowozownię w Wolsztynie. Poznali jej historię i ,co najważniejsze, zobaczyli parowozy „od środka” wraz z całym zapleczem technicznym. Dowiedzieli się jak działa parowóz i jak się go konserwuje. Następnie poznali bazę noclegową Wolsztyna, w tym Pałac Wolsztyn. Stąd udaliśmy się do Pałacu w Wąsowie, który może zakwaterować ponad 120 gości jednocześnie i dzięki oryginalnemu wystrojowi i dającemu się tu odczuć duchowi dawnych epok stanowi doskonałe miejsce do organizacji szkoleń i konferencji.

    Nowy Tomyśl był ostatnim przystankiem naszej podróży. Wizytę w tym urokliwym miasteczku rozpoczęliśmy od udziału w warsztatach wikliniarskich w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, w których towarzyszył nam Henryk Helwing, Burmistrz Nowego Tomyśla. Wspólna pamiątkowa fotografia przy największym wiklinowym koszu świata otworzyła nasz spacer nowotomyskim, wiklinowym deptakiem. Nazwa pochodzi od elementów wykonanych z wikliny, które na owym deptaku można podziwiać. Są to muszla koncertowa, parasole chroniące przed słońcem, gazony, dekoracje elewacji i markizy. Spacerem zakończyliśmy study tour.

    Tour operatorzy pochlebnie wypowiadali się o zrealizowanym programie, oceniając go jako bardzo inspirujący. W trakcie study tour uczestnicy zostali zaopatrzeni w komplety wydawnictw WOT, broszury informacyjne nt. odwiedzanych obiektów i atrakcji z całego regionu. Ponieważ klientami zaproszonych tour operatorów często bywają obcokrajowcy, przekazano także materiały w różnych wersjach językowych. Zakładamy, że pojawią się oczekiwane rezultaty wizyty studyjnej. Tour operatorzy zapowiedzieli, że rozważą opracowanie nowych, bogatszych programów wycieczek z uwzględnieniem Wielkopolski. Jednocześnie przyznali, że powodzenie wspomnianych ofert w decydującym stopniu zależy od zgłaszanego zapotrzebowania na tego typu wyjazdy.

Pozostałe aktualności