Aktualności

Study tour "Turystyka wodna"

W dniach 25 - 27 sierpnia 2010r. pięcioro dziennikarzy mediów krajowych uczestniczyło w study - tour organizowanym przez Wielkopolską Organizację Turystyczną. Wśród zaproszonych dziennikarzy znaleźli się:
- Joanna Lamparska, dziennikarka przygotowująca program nt. atrakcji turystycznych dla TV Polonia, współpracująca również z magazynami: „National Geographic”, "Traveller", "Focus" oraz autorka licznych książek o tematyce turystycznej.
- Piotr Kałuża, dziennikarz specjalizujący się w tematyce turystyki wodnej, publikujący w czasopismach: "Jachting Motorowy", "Magazyn Świat", "Focus" oraz współpracujący z portalem internetowym  Onet.pl oraz telewizją TV Polonia.
- Krzysztof Lisowski, dziennikarz „Wirtualnych Mediów” oraz Polskiej Agencji Prasowej.
- Marcin Lewicki, dziennikarz „Życia Warszawy”.
- Alicja Micuła, dziennikarka współpracująca z : magazynami „Biznes i Turystyka”, a także portalami  globtroter.info i kurier365.pl.

Podczas wizyty studyjnej dziennikarze odkryli potencjał turystyczny północnych terenów województwa wielkopolskiego. Głównym punktem programu były spływy kajakowe rzekami Drawą i Wartą, które znakomicie ukazywały możliwości uprawiania turystyki wodnej na tym obszarze.

Podróż rozpoczęliśmy w Poznaniu, skąd wyruszyliśmy w kierunku gospodarstwa agroturystycznego „Dwór i stajnia Dębogóra” leżącego w bezpośrednim sąsiedztwie terenów NATURA 2000. Gospodarstwo prowadzi m.in. lekcje jazdy konnej oraz obozy językowe dla młodzieży. Goście mogą tu liczyć na przyjazną atmosferę, czyste powietrze, piękne widoki i domowe jedzenie. Po zakwaterowaniu i powitalnym lunchu z gospodarzami udaliśmy się w kierunku Drawieńskiego Parku Narodowego.

Naszym przewodnikiem na tym odcinku był doświadczony organizator spływów kajakowych Drawą, Wartą, Rórzycą i Piławą  – Wojciech Rybarczyk. Na tym dziewiczo czystym terenie, gdzie Drawa wije się w zieleni zajrzeliśmy do punktu informacji turystycznej w Głusku. Podziwialiśmy rozległe jezioro Ostrowieckie, osadę leśną Ostrowiec z zabytkową zabudową i pomniki przyrody, w tym m.in. tzw. „kroczącą sosnę”.

Wreszcie dotarliśmy do Dębiny, gdzie zwodowaliśmy nasze kajaki i rozpoczęliśmy ponad 2 - godzinny spływ Drawą. Wartki nurt, liczne zakręty i powalone drzewa dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Przepłynęliśmy w sumie ok. 8 km, gdyż metą był Krzyż Wlkp., skąd wróciliśmy na nocleg do Dębogóry.

Drugi dzień przywitał nas śniadaniem skomponowanym z naturalnych serów wyprodukowanych metodą domową w Gospodarstwie Ekologicznym „Farma Pod Świerkami”. Następnie zwiedziliśmy jedyny czynny państwowy browar w Polsce – Browar Czarnków. Jego historia sięga 1893 roku, choć tradycje browarnicze w Czarnkowie są jeszcze starsze i sięgają XV w. Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się, jak wygląda produkcja piwa niepasteryzowanego. Administrator Browaru, Andrzej Rojek podarował nam kilka butelek produkowanego tu Piwa Noteckiego. Oparliśmy się jednak pokusie, gdyż czekał nas kolejny spływ, tym razem rzeką Wartą.

Po wycieczce szlakiem najpiękniejszych zakątków malowniczego Czarnkowa, tj. punkt widokowy, rynek i park z amfiteatrem, wyruszyliśmy nad rzekę. Większe kajaki i szerokie koryto znacznie ułatwiły nam pokonywanie kolejnych kilometrów. Przepłynęliśmy ich ok. 10, wypływając ze Stobnicy, a kończąc we Wronkach. Zmęczeni kajakarze mogli zregenerować siły dzięki hydromasażom w trzygwiazdkowym Hotelu Olympic we  Wronkach. Hotel był także organizatorem naszego spływu.

Ostatni, trzeci dzień naszej wyprawy niestety przyniósł załamanie pogody. Z tego powodu zamiast wcześniej planowanego zwiedzania Parku Wilczego w Stobnicy, zorganizowaliśmy wycieczkę do Szamotuł. Zwiedziliśmy tamtejszy Zamek Górków i Basztę Halszki. Zainteresowała nas zwłaszcza historia pięknej Halszki, którą przez dwie dekady mąż więził w baszcie. Warta uwagi była także bogata kolekcja ikon i pobliska Kolegiata. Pożegnalny, uroczysty obiad zjedliśmy w Pałacu Baborówko. Dzięki gościnności pani Krystyny Święcickiej mogliśmy zajrzeć do pięknego ogrodu, stajni i wnętrz pałacowych. Podróż zakończyliśmy w Poznaniu, skąd dziennikarze odjechali w trzech kierunkach – do Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy.

Dziennikarze w przeważającej części zwiedzali tereny Północnej Wielkopolski po raz pierwszy. Chętnie i z zapałem uczestniczyli w spływach rzekami Drawą i Wartą. Pochlebnie wyrażali się o odwiedzanych miejscach i o zrealizowanym programie. Dzięki wizycie „na własnej skórze” przekonali się, że Wielkopolska to idealny region dla amatorów aktywnego wypoczynku, a w szczególności dla kajakarzy, dla uprawiających nordic - walking i grzybiarzy. Otrzymali komplety wydawnictw opisujących najciekawsze atrakcje turystyczne całego regionu. Ponadto, zaopatrywani byli w broszury na kolejnych etapach podróży. Oczekiwane są ciekawe rezultaty wizyty studyjnej, bowiem dziennikarze poinformowali organizatorów o planowanych emisjach programów telewizyjnych na antenie TV Polonia (październik 2010r.) poświęconych atrakcjom turystycznym regionu.

Dziękujemy naszym partnerom za współpracę przy organizacji study – tour. W szczególności: Wojciechowi Rybarczykowi, Pracownikom Hotelu Olympic we Wronkach, Właścicielom gospodarstwa agroturystycznego „Dwór i stajnia Dębogóra”, Andrzejowi Rojek - Administratorowi Browaru Czarnków, Grzegorzowi Wójcikowi z Urzędu Miasta Czarnkowa oraz Krystynie Święcickiej z Pałacu Baborówko.

 

Pozostałe aktualności